Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 04 listopada 2013, 10:42:23
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Tatry: Wrota Chałubińskiego

Tatry: Wrota Chałubińskiego

Wrota Chałubińskiego to jeden z mniej znanym celów turystycznych w Tatrach Wysokich. Jest to wąska przełęcz połozona nieopodal szlaku z Morskiego Oka Na Przełęcz Szpiglasową. szlak nie jest specjalnie wymagający, za to jego pokonanie wiąże się z doswiadczeniem wspaniałych widoków.

Geografia

Wrota Chałubińskiego zwane dawniej Zawracikiem to wąska przełęcz sięgająca 2022 m n.p.m. Znajduje się ona w głównej grani Tatr pomiędzy Kopą nad Wrotami , a Szpiglasowym Wierchem.

Historia

Kiedyś przez Wrota Chałubińskiego prowadził szlak z Doliny Rybiego Potoku do Doliny Piarżystej na Słowacji. Ścieżka została przebudowana w latach 1889–1890 w łatwo dostępny szlak. Na wniosek Walerego Eljasza-Radzikowskiego zmieniono nazwę przełęczy, dla uczczenia zmarłego w 1889 r. Tytusa Chałubińskiego.

Po II wojnie światowej zlikwidowano szlak po słowackiej stronie (Dolina Piarżysta jest rezerwatem przyrody). Po stronie polskiej Wrota Chałubińskiego dostępne są znakowanym szlakiem znad Morskiego Oka przez Dolinę za Mnichem. Szlak po wielu latach zamknięcia został otwarty w 1972 roku, a w 1996 r. został wyremontowany.

Pierwsze turystyczne wejścia letnie nie zostały odnotowane. Zimą pierwsi na przełęczy byli 7 lutego 1914 r. na nartach W. Skórczewski i przewodnik Stanisław Gąsienica Byrcyn. W rejonie tej przełęczy zginęła we wrześniu 1994 roku Maria Chałubińska (z domu Berger) – żona wnuka Tytusa Chałubińskiego – Stefana.

Przyroda

W okolicach Wrót Chałubińskiego można obserwować ciekawą florę. Z rzadkich roślin występują tu: wiechlina tatrzańska, skalnica odgiętolistna, ukwap karpacki i warzucha tatrzańska. To gatunki w Polsce występujące tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach. Stwierdzono tu też występowanie bardzo rzadkiej sasanki wiosennej.

Szlaki

szlak turystyczny żółty szlak turystyczny czerwony Najpierw od schroniska PTTK nad Morskim Okiem szlakiem na Szpiglasową Przełęcz, potem szlakiem czerwonym prowadzącym Doliną za Mnichem na Wrota Chałubińskiego. Czas przejścia od schroniska to 2:15 godziny (1:45 w dół). Do tego nalezy doliczyć czas na dojście do Morskiego Oka.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: