wąwóz Kraków
PrzyrodaZwiedzanie

Wąwóz Kraków

Wąwóz Kraków to niewielka, ale niezwykle malownicza boczna odnoga Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Uważany jest za najpiękniejszy wąwóz skalny polskich Tatr Zachodnich. Zwiedzano go już w pierwszej połowie XIX wieku. Był też penetrowany przez poszukiwaczy skarbów, o czym świadczą choćby pozostawione przez nich znaki na skałach w trudno dostępnych miejscach.

wąwóz Kraków
wąwóz Kraków

Wąwóz liczy ok. 3 km długości zajmuję powierzchnię ok. 2.3 km². Wylot wąwozu znajduje się na wysokości ok. 1040 m n.p.m., tuż przed Wyżnią Kościeliską Bramą, w górnej części Polany Pisanej, po jej wschodniej stronie. Wąwóz Kraków zaczyna się wysoko na zachodnich stokach Ciemniaka.

Zbudowany jest niemal w całości ze skał węglanowych, jedynie najwyższa część Zadniego Kamiennego nakryta jest skałami krystalicznymi. Wąwóz powstał w wyniku krasowienia skał podobnie jak większość jaskiń tatrzańskich. Znaleźć w nim można formy typowe dla obszarów krasowych: jaskinie, leje, żłobki krasowe, także mosty skalne.  W otoczeniu Wąwozu Kraków znajdują się liczne przykłady lasu urwiskowego. Często można tu zaobserwować dzikie zwierzęta, włącznie z niedźwiedziem i wilkiem.

Nazwa:

Nazwa wąwozu ma korzenie góralskie: górale wędrujący sporadycznie do Krakowa zauważyli podobieństwo wąskich uliczek krakowskiego Starego Miasta do skalnego wąwozu w Dolinie Kościeliskiej. Stąd też pochodzi nazwa całej doliny (Kraków) oraz znajdujących się w jej otoczeniu turni (Ratusz, Baszta, Kościół), jaskiń (Smocza Jama) oraz rozszerzenia doliny (Rynek).  

wąwóz Kraków wąwóz Kraków

Szlak turystyczny przez wąwóz Kraków

Wąwóz Kraków nie jest w całości udostępniony do zwiedzania. Przez jego dolną część wiedzie żółty  szlak turystyczny żółty, jednokierunkowy szlak z Polany Pisanej. Czas przejścia ok. 55 min.

Udostępniona turystycznie część to wycięty w skałach skalny kanion o pionowych lub przewieszonych ścianach z zarzuconym kamieniami dnem. Ta część wąwozu jest pozostałością korytarza dawnej jaskini, w której zawaliło się sklepienie. Dnem wąwozu można swobodnie spacerować, gdyż jest na ogół suche. Woda płynie nim tylko po obfitych opadach a Wąwóz Kraków odwadniany jest przez wywierzysko pod Skałą Pisaną. Wiosną w wąwozie długo zalega śnieg. Po przejściu około 100 metrów wąskiego kanionu kończy się szlak turystyczny w wąwozie. Po lewej stronie znajduje się żelazna drabinka, którą należy się wspiąć na niemal pionową skałę. Powyżej  znajduje się wejście do jaskini – Smoczej Jamy (jest to niewielki tunel jaskiniowy) przez którą prowadzi szlak z powrotem na Polanę Pisaną (istnieje możliwość, z pomocą łańcuchów i klamer, ominięcia Smoczej Jamy).

Dalsza, a zarazem znacznie większa część Wąwozu Kraków została objęta jest ochroną ścisłą  i jest niedostępna ani dla turystów ani taterników. 

źródło: Wikimedia Commons, własne

Podobne wpisy

Kopieniec Wielki

Łukasz Kurbiel

Zamek w Oświęcimiu

Łukasz Kurbiel

Tomanowa Przełęcz

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej