Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 07 marca 2016, 11:34:40
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Tatry: Smreczyński Staw

Tatry: Smreczyński Staw

Smreczyński Staw to małe polodowcowe jezioro morenowe w Tatrach Zachodnich. 

Leży na wysokości 1226 m n.p.m u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, powyżej Doliny Kościeliskiej. Stąd też wywodzi się jego nazwa - od dawnej Hali Smreczyny. Jezioro powstało w zagłębieniu między morenami dwóchlodowców i jest jednym z nielicznych tatrzańskich jezior, które nie jest położone na dnie kotła polodowcowego otoczonego stromymi ścianami, lecz na równinie w lesie. Jego brzegi są bagniste, porośnięte roślinami bagiennymi. Średnia głębokość wynosi 1,8 m, głębokość maksymalna 5,3 m. Ma powierzchnię 0,75 ha. Przeźroczystość wody jest bardzo mała i wynosi zaledwie 1,5–2 m.

Staw smreczyński

Staw jest malowonocz położony. Otacza go las a ponad nim widoczne są szczyty: Smreczyński Wierch (2086 m n.p.m.), Kamienista (2126 m n.p.m.), Błyszcz (2158 m n.p.m.), zbocza Starorobociańskiego Wierchu (2178 m n.p.m.). Blisko stawu znajdują się w lesie dwie zarastające polany: Wyżnia Smreczyńska Polana i Niżnia Smreczyńska Polana.

Od innych tatrzańskich jezior różni się wysokim rozwojem życia organicznego i występowaniem płazów (m.in. traszki górskiej i karpackiej, żaby trawnej). 

Staw smreczyński  

Zobacz więcej zdjęć ze Stawu Smreczyńskiego>>>

Legenda

Górale uważali dawniej, że Staw Smreczyński nie ma dna. Według legendy, gdy pewien gazda zaczął kopać rów odwadniający, by spuścić z niego wodę i zamienić go na łąkę, głos z wody ostrzegł go, że zatopi wszystkie miejscowości, aż do morza.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czarny – czarny szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej, tuż poniżej schroniska PTTK na Hali Ornak. Długość 1,2 km, różnica wysokości 120 m (30 min do góry, z powrotem 25 min).Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!