szlak Kopę Kondracką
PrzyrodaZwiedzanie

Szlak Kopę Kondracką [Relacja]

Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) to szczyt w Tatrach Zachodnich należący do grupy Czerwonych Wierchów. Najczęściej wybierany szlak na Kopę Kondracką wiedzie z Kuźnic. Jest to zdecydowanie mniej wymagająca droga od pozostałych, lecz niestety o słabszych walorach widokowych.

Do Kuźnic najlepiej dojechać busem lub autobusem (bardzo częste kursy z centrum; średnia cena to 3 zł za osobę), gdyż parking jest wyłączony dla samochodów prywatnych (najbliższy dostępny przy rondzie niedaleko Muzeum TPN-u). Z Kuźnic wychodzimy kamienistą drogą odbijającą na południe, którą chwilę idziemy prosto. Na rozdrożu obieramy prawą jej odnogę (niebieski szlak). Około 15 minut później przechodzimy obok klasztoru Albertynek. Przed nami ukazuje się ponadto kolejne rozwidlenie. Nie ma jednakże większego znaczenia, które odgałęzienie wybierzemy, gdyż niebawem i tak połączą się w jedną trasę. Gdy chcemy obejrzeć Hotel górski PTTK Kalatówki (decydujemy się na prawe). Po opuszczeniu dość rozległej Polany Kalatówki zapuszczamy się w las. Ścieżka staje się węższa. Zaczynamy też iść delikatnie pod górę. Na drodze pojawia się dużo średniej wielkości głazów. 20 minut potem meldujemy się na Hali Kondratowej. Okolica schroniska PTTK na Hali Kondratowej stanowi świetne miejsce na moment relaksu i odprężenia przed dalszą wędrówką. 

Od Hali Kondratowej wędrujemy dalej niebieskim szlakiem (zielony prowadzi na Przełęcz pod Kopą Kondracką). Raz jeszcze wkraczamy na chwilę do lasu. Później jednak drzewa znikają, a pojawia się kosodrzewina. Zmianie niebawem ulega także droga – wchodzimy teraz po kamiennych schodach. W letnie, upalne dni pomocny okazuje się strumyk płynący przy trasie.

Hala Kondratowa
Hala Kondratowa

Przełęcz między Kopami osiągamy po niecałej godzinie (spokojnym tempem). Warto tutaj dobrze odsapnąć, gdyż przed nami prawie 30-minutowe męczące podejście. Chwilowo idziemy pośród kosodrzewiny, później dookoła nas głównie sit skucina. Początkowo dostrzegamy tylko mniejsze wzniesienie (część Kopy Kondrackiej), po zdobyciu którego zwykle rozlega się głośny jęk zawodu. Jednakże najwyżej kwadrans później meldujemy się na samym szczycie.

Z Kopy Kondrackiej warto wybrać się na wycieczkę zarówno na Kasprowy Wierch, jak i resztę Czerwonych Wierchów. Oba szlaki są bardzo przyjemne.

Opisany szlak:

Źródło:
Artykuł nadesłany przez zaprzyjaźnioną stornę natatry.pl

Podobne wpisy

Nowica

Łukasz Kurbiel

Fort 50a Lasówka

Łukasz Kurbiel

Mała Babia Góra

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej