Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 30 maja 2013, 12:59:18
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Tatry: Krzyżne

Tatry: Krzyżne

Krzyżne to jedna z najpiękniejszych przełęczy w Tatrach Wysokich. Stanowi ona zwieńczenie szlaku turystycznego Orlą Percią i oferuje wspaniałe widoki na Doline Pięciu Stawów Polskich. Jednocześnie jednak dotarcie na przełęcz może stanowić jedno z większych wyzwań w Tatrach. Mimo to zdecydowanie warto podjąć trud długiej wspinaczki.

Geografia

Przełęcz Krzyżne położona jest w Tatrach Wysokich, pomiędzy doliną Pańszczycą, a Doliną Roztoki. To jeden ze skrajnych punktów szlaku Orlej Perci. Ma 2112 metrów n.p.m. To tutaj boczna grań Tatr odchodząca od Świnicy dochodzi do przełęczy odcinkiem Buczynowych Turni i rozgałęzia się na granie Wołoszyna i KoszystejNajbliżej przełęczy znajdują się Kopa nad Krzyżnem (kończąca odcinek Buczynowych Turni), Waksmundzki Wierch w grani Koszystej i Mały Wołoszyn w grani Wołoszyna.


Na szlaku, fot. Bartosz Twarowski


Geologia i przyroda

Tworząca trawiastą rówień o powierzchni 1,2 ha przełęcz powstała na przecięciu dwóch dużych stref uskokowych. Nazwą Krzyżne określa się zarówno samą przełęcz, jak i tę równinkę.

Z rzadkich wysokogórskich roślin w rejonie przełęczy występuje rogownica jednokwiatowa i skalnica odgiętolistna.

Historia

Krzyżne zaczęło być odwiedzane przez turystów od około 1865 roku. Po wybudowaniu przez Towarzystwo Tatrzańskie kamiennej chatki na trawiastej równi powyżej siodła przełęczy na wysokości ok. 2135 m popularne stały się wycieczki połączone z oglądaniem wschodu słońca i panoramy Tatr z Krzyżnego i pobliskiego Wołoszyna. Chatka (nazwana imieniem Maksymiliana Nowickiego) była użytkowana do ok. 1915 roku. Obecnie na równi widoczne są jeszcze fragmenty jej murów.

Pierwsze odnotowane wejścia turystyczne: Ludwik Zejszner z grupą turystów w 1838 roku, zimą Karol Potkański z przewodnikami w 1894 roku.

Dawniej wycieczki na przełęcz prowadziły przez Dolinę Waksmundzką, później także przez dolinę Pańszczycę. Ksiądz Gadowski w latach 1903–1906 poprowadził przez Krzyżne Orlą Perć, zaczynającą się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i biegnącą przez Wołoszyn, Buczynowe Turnie, Granaty, Kozi Wierch aż do Zawratu. Początkowy odcinek do Krzyżnego został zamknięty w 1932 roku.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony Orla Perć z Zawratu na Krzyżne: 6:40 godzin

szlak turystyczny żółty Od „Murowańca” w Dolinie Gąsienicowej (3 godziny, 2:00 w dół),

szlak turystyczny żółty Z Doliny Pięciu Stawów (2 godziny, 1:30 w dół)

Zimą możliwe jest wejście na Krzyżne na nartach z doliny Pańszczycy, droga z Doliny Pięciu Stawów Polskich jest narażona na lawiny. Droga zimowa Pańszczycą prowadzi cały czas żlebem, jednak w razie złego śniegu lub zagrożenia lawinowego lepsza jest droga przez Przełączkę pod Ptakiem.

Ciekawostki

- Nazwa Krzyżne pochodzi od położenia w miejscu, w którym krzyżują się trzy grzbiety. Czasami przełęcz bywa nazywana Krzyżnem Polskim lub Krzyżnem Wołoszyńskim, aby odróżnić ją od szczytu Krzyżne Liptowskie.

Wideo ze szlaku

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: