Kościelec
PrzyrodaZwiedzanie

Kościelec

Kościelec to chyba najpiękniejsza polska góra porównywana do Matterhornu. Ma 2155 m n.p.m. i to jeden z najwyższych tatrzańskich szczytów ze wspaniałą panoramą na 360 stopni. Pomimo tego, że Kościelec to budzący grozę szpiczasty szczyt wyjście jest na niego stosunkowo proste i niskim kosztem zapewnia moc przeżyć.

Geografia

Kościelec położony jest w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich. Znajduje się w bocznej Grani Kościelców, która od Zawratowej Turnina północ, dzieląc Dolinę Gąsienicową na 2 części.  Na całej grani znajdują się 3 Kościelce. Pierwszy jest Zadni Kościelec (2162 metry n.p.m.), za nim znajduje się Kościelcowa Przełęcz, za którą jest własciwy Kościelec (2155 metrów n.p.m.). Ten z kolei oddzielony jest przełęczą Karb od Małego Kościelca (1866 metrów n.p.m.). Wierzchołek Kościelca wznosi się ponad 500 metrów nad powierzchnię Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Masyw Kościelca zbudowany jest z charakterystycznych płyt granitu zapadających się na północną stronę.

Pierwsze odnotowane wejście na Kościelec to zasługa Antoniego Hoborskiego w roku 1845. Zimowego wejścia na szczyt dokonali w 1908 roku Mieczysław Karłowicz i Roman Kordys.

Panorama

Szczyt Kościelca przypomina piramidę. Dzięki temu z góry rozciąga się niezwykły widok na całą Dolinę Gąsienicową oraz Orlą Perć. Jedynie ze szczytu Kościelca można zobaczyć wszystkie stawy w Dolinie Gąsienicowej.

Panorama z Kościelca, fot. Bartosz TwarowskiRoślinność

Na Koscielcu znajduje się najwyższe w polskich Tatrach stanowisko drzewiastej formy świerka. Tutaj też stwierdzono występowanie saussurei wielkogłowej – bardzo rzadkiej rośliny, w Polsce występującej tylko w nielicznych miejscach w Tatrach.

Wypadki

Rejon Kościelca jest związany z głośnymi wypadkami znanych Polaków. Pod Małym Kościelcem w lawinie w 1909 roku Mieczysław Karłowicz, jeden z największych znawców i piewców Tatr. Miejsce jego śmierci upamiętnia mały głaz ze słynną swastyką, która nie jest swastyką, a ważnym dla Karłowicza symbolem szczęścia. Na zachodniej ścianie Kościelca zginął w 1929 roku taternik Mieczysław Świerz. Na Zadnim Kościelcu w 1962 roku w miejscu pozbawionym trudności spadł i zginął Jan Długosz.

Dojście

Na szczyt Kościelca prowadzi szlak turystyczny z przełęczy Karb. Z przełęczy szlak biegnie zakosami po stoku o nachyleniu ok. 30° aż do skalnego progu, który jest największym wyzwaniem na szlaku. Nie ma jednak ani klamer ani łańcuchów i pokonanie go nie jest specjalnie trudne. Wycieczka na  Kościelec zajmuje cały dzień i wymaga wcześniejszego dojścia do Doliny Gąsienicowej, a potem do przełęczy Karb. Całość zajmuje ok. 8 godzin, sam atak szczytowy nie więcej niż 50 minut.

Na szlaku, fot. Bartosz Twarowski
Na szlaku, fot. Bartosz Twarowski

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czarny Z Przełęczy Karb, na który prowadzą 2 szlaki z Doliny Gąsienicowej: znad Czarnego Stawu i od szlaku na Świnicką Przełęcz. Czas przejścia z przełęczy na szczyt: 50 minut, (40 minut w dół).

Ciekawostki

– Nazwa szczytu wywodzi się prawdopodobnie od kształtu przypominającego dach kościoła.

– Na początku XX wieku w związku z powrotem szczątków Juliusza Słowackiego do Polski pojawił się pomysł umieszczenia sarkofagu z trumną poety w ścianie Kościelca. Nie został on jednak zrealizowany.

Podobne wpisy

Kirkut w Muszynie

Łukasz Kurbiel

Ojcowski Park Narodowy

Łukasz Kurbiel

Radziejowa

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej