Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 14 maja 2013, 17:08:03
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Tatry: Kościelec

Tatry: Kościelec

Kościelec to chyba najpiękniejsza polska góra porównywana do Matterhornu. Ma 2155 m n.p.m. i to jeden z najwyższych tatrzańskich szczytów ze wspaniałą panoramą na 360 stopni. Pomimo tego, że Kościelec to budzący grozę szpiczasty szczyt wyjście jest na niego stosunkowo proste i niskim kosztem zapewnia moc przeżyć.

Geografia

Kościelec połozony jest w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich. Znajduje się w bocznej Grani Kościelców, która od Zawratowej Turnina północ, dzieląc Dolinę Gąsienicową na 2 części.  Na całej grani znajdują się 3 Kościelce. Pierwszy jest Zadni Kościelec (2162 metry n.p.m.), za nim znajduje się Kościelcowa Przełęcz, za którą jest własciwy Kościelec (2155 metrów n.p.m.). Ten z kolei oddzielony jest przełęczą Karb od Małego Kościelca (1866 metrów n.p.m.). Wierzchołek Kościelca wznosi się ponad 500 metrów nad powierzchnię Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Masyw Kościelca zbudowany jest z charakterystycznych płyt granitu zapadających się na połnocną stronę.

Pierwsze odnotowane wejście na Kościelec to zasługa Antoniego Hoborskiego w roku 1845. Zimowego wejścia na szczyt dokonali w 1908 roku Mieczysław Karłowicz i Roman Kordys.


Panorama z Kościelca, fot. Bartosz Twarowski


Panorama

Szczyt Kościelca przypomina piramidę. Dzięki temu z góry rozciąga się niezwykły widok na całą Dolinę Gąsienicową oraz Orlą Perć. Jedynie ze szczytu kościelca można zobaczyć wszystkie stawy w Dolinie Gąsienicowej. 

Roślinność

Na Koscielcu znajduje się najwyższe w polskich Tatrach stanowisko drzewiastej formy świerka. Tutaj też stwierdzono występowanie saussurei wielkogłowej – bardzo rzadkiej rośliny, w Polsce występującej tylko w nielicznych miejscach w Tatrach.

Wypadki

Rejon Kościelca jest związany z głośnymi wypadkami znanych Polaków. Pod Małym Kościelcem w lawinie w 1909 roku Mieczysław Karłowicz, jeden z największych znawców i piewców Tatr. Miejsce jego śmierci upamiętnia mały głaz ze słynną swastyką, która nie jest swastyką, a ważnym dla karłowicza symbolem szczęscia. Na zachodniej ścianie Kościelca zginął w 1929 roku taternik Mieczysław Świerz. Na Zadnim Kościelcu w 1962 roku w miejscu pozbawionym trudności spadł i zginął Jan Długosz.

Dojście

Na szczyt Kościelca prowadzi szlak turystyczny z przełęczy Karb. Z przełęczy szlak biegnie zakosamipo po stoku o nachyleniu ok. 30° aż do skalnego progu, który jest największym wyzwaniem na szlaku. Nie ma jednak ani klamer ani łańcuchów i pokonanie go nie jest specjalnie trudne. Wycieczka na  Kościelec zajmuje cały dzień i wymaga wcześniejszego dojścia do Doliny Gąsienicowej, a potem do przełęczy Karb. Całość zajmuje ok. 8 godzin, sam atak szczytowy nie więcej niż 50 minut.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czarny Z Przełęczy Karb, na który prowadzą 2 szlaki z Doliny Gąsienicowej: znad Czarnego Stawu i od szlaku na Świnicką Przełęcz. Czas przejścia z przełęczy na szczyt: 50 minut, (40 minut w dół).


Na szlaku, fot. Bartosz Twarowski


Ciekawostki

- Nazwa szczytu wywodzi się prawdopodobnie od kształtu przypominającego dach kościoła.

- Na początku XX wieku w związku z powrotem szczątków Juliusza Słowackiego do Polski pojawił się pomysł umieszczenia sarkofagu z trumną poety w ścianie Kościelca. Nie został on jednak zrealizowany.

Polecamy również:

Dolina Białego Sarnie Skałki

Dolina ku Dziurze

Panorama sferyczna ze szczytu

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: