Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 17 kwietnia 2013, 18:14:54
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Tatry: Kopieniec

Tatry: Kopieniec

Kopieniec i położona obok hala to jedne z mniej znanych, a bardzo malowniczych zakątków Tatr. Z niewysokiego, a bardzo wyeksponowanego szczytu Kopieńca rozciąga się piękna panorama na Zakopane i Tatry Wysokie. Bliskość miasta (Cyrhli) sprawie, że wycieczka w rejon Kopieńca to świetna propozycja krótki wypad w góry.

Szczyt

Kopieniec Wielki, bo tak brzmi pełna nazwa szczytu ma wysokość 1328 m n.p.m. i wznosi się w reglowej partii Tatr Zachodnich, między Doliną Olczyską a Dolinką Chłabowską. Od sąsiedniego Małego Kopieńca (1167 m) odzdziela go Przełęcz między Kopieńcami (1109 m). Kopieniec Wielki ma 2 wierzchołki znajdujące się w odległości ok. 200 m od siebie.

Góra zbudowana jest z wapieni i dolomitów. W przeszłości cały masyw wchodził w skład Hali Kopieniec i był wypasany aż po wierzchołek. Wypasanie owiec spowodowało ogromną erozję zadeptanych stoków. Po włączeniu obszaru do obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego zniesiono wypas na stokach góry i rozpoczęto regenerację zboczy. Dziś są już one w dużym stopniu zalesione, choć sam wierzchołek jest skalisty.


W drodze na Halę Kopieniec, fot. Bartosz Twarowski


Przyroda

Na Kopieńcu występuje ciekawa flora roślin wapieniolubnych. Stwierdzono tu występowanie goryczuszki lodnikowej – bardzo rzadkiej rośliny, w Polsce występującej tylko w Tatrach i to w nielicznych tylko miejscach. Tutaj także na wysokości 1310 m mozna spotkać rzadkiego w Polsce storczyka dwulistnika muszego, co jest to najwyżym stanowiskiem tej rośliny w Polsce.

Hala Kopieniec

Hala Kopieniec to dawna hala pasterska u podnóż Kopieńca. Położona jest na wysokości 1250–1328 m n.p.m. Kiedyś łączna powierzchnia Hali Kopieniec i Olczyskiej wynosiła 71,22 ha, a same pastwiska stanowiły 10,0 ha. Polany były koszone. Tereny wypasowe stanowiły ich obrzeża, zbocza gór, halizny (wycięty las) i lasy serwitutowe. Halom przypisany był bowiem olbrzymi serwitut w otaczających je lasach, który wynosił aż 514,38 ha.

Wypas owiec w tym miejscu znacznie przekraczał to możliwości hal. Strome stoki Kopieńca Wielkiego stały się sztandarowym przykładem zniszczeń spowodowanych przez nadmierny wypas. Cały jego wapienny masyw zamienił się w wielkie szutrowisko pocięte setkami perci udeptanych przez owce.Po przejęciu terenu przez park narodowy zniesiono wypas i rekultywowano teren.

W 1981 przywrócono go ponownie, ale tylko na Polanie pod Kopieńcem. Jest to wypas kulturowy, który nie zagraza już przyrodzie.


W okolicy Cyrhli, fot. Bartosz Twarowski


Ciekawostki

- Na południowo-zachodnim stoku Wielkiego Kopieńca 11 sierpnia 1994 spadł wracający z akcji ratowniczej helikopter TOPR. W wyniku wypadku zginęło 2 jego pilotów i 2 ratowników. Nazwiska ofiar umieszczono na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Tatr pod Osterwą na Słowacji.

- Nazwa Kopieniec pojawia się w dokumentach już w 1632 r. Pierwszymi, którzy weszli na jego szczyt na nartach w zimie byli: Mieczysław Karłowicz i Mariusz Zaruski (1908).

- Ze szczytu roztacza się rozległy widok obejmujący całe niemal Tatry – od Hawrania aż po Osobitą. Szczególnie dobrze widać stąd obszar Doliny Suchej Wody.

- W gwarze podhalańskiej kopieńcem nazywa się górę o kształcie podobnym do kopca.

- W Tatrach jest jeszcze drugi, również reglowy szczyt o tej samej nazwie – Wielki Kopieniec w Dolinie Chochołowskiej.

Szlaki

szlak turystyczny zielony Z Toporowej Cyrhli (Zakopane) przez Kopieniec Wielki i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki. Na Polanie Kopieniec szlak rozgałęzia się; jedna nitka prowadzi przez szczyt Kopieńca, druga omija go prowadząc przez płaską Polanę Kopieniec. Przed wejściem do Doliny Olczyskiej obydwie nitki szlaku łączą się. Czas przejścia z Toporowej Cyrhli na wierzchołek Kopieńca to około 1 h. Dojście na Jaszczurówki zajmuje około 1:30 h.

Źródła:

- Wikipedia

 


Panorama ze szczytu Kopieńca Wielkiego, fot. Bartosz Twarowski


Zobacz również

Sarnia Skała Dolina Białego Dolina Strążyska
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: