Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 18 kwietnia 2013, 14:51:14
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Tatry: Dolina za Bramką

Tatry: Dolina za Bramką

Dolina za Bramką to krótka, około 2 - kilometrowa dolinka reglowa w Tatrach Zachodnich znajdująca się między Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki. Wycieczka w te strony daje możliwośc kameralnego, kilkudziesięciominutowego spaceru leśną ścieżką wśród wysokich skał i szumiącego potoku.

Geografia

Dolina za Bramką ma powierzchnię około 100 ha i niecałe 2 km długości. Jej zbocza zbudowane są z wapieni i dolomitów. Porasta je las mieszany z dużym udziałem sosny. W dolnej części doliny znajdują się Jasiowe Turnie – malownicze skały o ciekawych kształtach. Dnem doliny płynie Potok zza Bramki, tworząc małe kaskady. W dolinie znajdują się 2 niewielkie jaskinie: Jasiowy Schron i Dziura w Jatkach.

W górnej części dolina rozwidla się na dwa ramiona, którymi są Dolinka spod Jatek i Dolinka spod Łysanek.

Uchodzi doliny jest na wysokości ok. 920 m n.p.m. nad osiedlem Stare Krzeptówki. Dolinka jest położona nieopodal Krzeptówek, których główną atrakcją turystyczną jest chałupa Jana Krzeptowskiego „Sabały” i sanktuarium matki Boskiej Fatimskiej

Przyroda

Dolina znajduje się w obszarze ścisłej ochrony TPN-u. Z rzadkich roślin występują tu m.in. jarząb nieszpułkowy.


Fot. Bartosz Twarowski


Historia

Kiedyś, około 120-130 lat temu, Dolinka za Bramką była popularnym celem wycieczek tatrzańskich. Bramka, od której pochodzi nazwa doliny, została w 1875 roku zburzona na polecenie Towarzystwa Tatrzańskiego w celu poszerzenia drogi. Obecnie tylko wewnątrz doliny można zobaczyć inne bramki (czyli miejsca, w których skały tworzą zwężenia dna doliny).

Przed wojną istniał w tym miejscu znakowany szlak turystyczny (tzw. Perć ponad Skałki) prowadzący z Doliny za Bramką przez grzbiet do Doliny Strążyskiej.  W XIX wieku mieściła się w dolinie drewniana altana turystyczna, wzniesiona przez Towarzystwo Tatrzańskie. Dziś w tym miejscu jest ławeczka.

Doliną za Bramką zachwycali się m.in. Walery Eljasz Radzikowski i Jan Kasprowicz.


Dolina za Bramką zimą, fot. K. Twarowska


Szlak

szlak turystyczny zielony Do doliny prowadzi szlak zielony odchodzący od Drogi pod Reglami. Czas przejścia to około 20 min w jedną stronę.

Zobacz wszystkie szlaki tatrzańskie na naszej interkatywnej mapie Tatr >>>

Zobacz również

Dolina Białego Kopieniec Dolina Strążyska

Źródła:

- Wikipedia

- http://www.watra.pl/tatry-magiczne/gory/2011/06/24/dolina-za-bramka-mala-perelka-swiata-tatr

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: