Dolina Białego
PrzyrodaZwiedzanie

Dolina Białego

Dolina Białego to mała i urokliwa dolina tatrzańska położona nieopodal Wielkiej Krokwi. Dolina słynie przede wszystkim dzięki Białemu Potokowi, który efektownie wcina się w tatrzańskie skały. Dolina Białego jest stosunkowo łatwo dostępna, a jej przejście nie sprawia większych trudności. Spacer doliną może być samodzielnym celem wycieczki, jak również początkiem dalszej wędrówki na Drogę nad Reglami.

Charakterystyka

Dolina Białego to typowa dolina rzeczna o V-kształtnym profilu.  Ma długość 2,5 km i powierzchnię 300 ha. Wejście do Doliny Białego znajduje się na wysokości około 910 metrów n.p.m. przy Drodze pod Reglami, około 500 metrów na zachód od Wielkiej Krokwi. W górnej części Dolina Białego rozdzielona jest na 2 odgałęzienia – Dolinę Suchą na zachodzie i bezimienną dolinkę na wschodzie.

Dolina powstała w skałach osadowych: wapieniach, dolomitach i łupkach. Jest wąska i głęboko wcięta. Ma charakter wąwozu krasowego – zwłaszcza w dolnym odcinku. W dolinie występują liczne skałki, w potoku progi i niewielkie wodospady oraz baniory (kotły eworsyjne). Powstają one wskutek dużego spadku Białego Potoku (ok. 187 m/km).

Kulminacją doliny są wodospady na Białym Potoku. Malowniczy krajobraz powstał w wyniku działalności wody, która zerodowała skały, a zostawiła twarde dolomitowe progi. To jest też miejsce końcowe wycieczki dla wielu turystów.

Dolina Białego
Tatry: Dolina Białego fot. B. Twarowski

Przyroda

Roślinność doliny ma jest typowa dla regla dolnego. W lesie przeważa świerk, buk i jodła. Przy wylocie znajduje się jedno z najniżej położonych stanowisk kosodrzewiny (920 m), a w strefie górnej granicy lasu – skupiska limb. Z powodu cienia rzucającego przez Giewont klimat doliny jest surowy, a piętra roślinności są nieco obniżone. Zjawisko to zwane jest fenomenem Sarniej Skały.

Stwierdzono tu występowanie ostrożenia głowacza, sosny drzewokosej, gnidosza Hacqueta i irgi kutnerowatej.

Historia

Górna część doliny należała niegdyś do Hali Białe. Na jej terenie znajdowała się Polana Białego. Droga na pastwiska nie prowadziła dzisiejszym szlakiem, który powstał okokoło 1905 roku. W połowie XIX wieku upłaz Białe w Dolinie Suchej wiosną służył jako pośredni etap dla owiec pędzonych na Halę Kondratową przez percie Giewontu. Na upłazie tym podobno przewodnik tatrzański Bartłomiej Obrochta grywał na skrzypcach znanemu zbójnikowi Wojtkowi Matei[2].

Na początku lat 50. XX wieku prowadzono w dolinie poszukiwania rud uranu, wykuwając w jej prawym zboczu dwie sztolnie, o długości ok. 500 metrów. Otwór jednej z nich znajduje się przy szlaku turystycznym.

Walory przyrodnicze Doliny Białego chronione są od 1954 roku, kiedy utworzono tu rezerwat ścisły, nazwany później (rok 1965) imieniem Stanisława Sokołowskiego. Jednym z głównych powodów jego powołania była potrzeba ochrony głuszców i cietrzewi.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny żółty Prowadzi od wylotu doliny wzdłuż Białego Potoku do Ścieżki nad Reglami. Czas przejścia: 1:10 h (w dół 55 min).

szlak turystyczny czarny Ścieżka nad Reglami. Prowadzi z Kuźnic do skrzyżowania ze szlakiem żółtym i dalej przez Czerwoną Przełęcz na Polanę Strążyską. Czas przejścia z Kalatówek do szlaku żółtego: 1:10 h. Od szlaku żółtego na Czerwoną Przełęcz to około 15 min.

Ciekawostki

– W Dolinie Białego zdarzały się przypadki spotkania niedźwiedzi przez turystów.

Źródła:

– Wikipedia

– http://www.moje-tatry.pl/malownicze-doliny/dolina-bialego

– http://www.klubpodroznikow.com/relacje/polska-gory/1073-dolina-

Podobne wpisy

Kozia Przełęcz

Łukasz Kurbiel

Nowy Wiśnicz

Łukasz Kurbiel

Krokusy na Polanie Kopieniec

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej