PrzyrodaZwiedzanie

Trzy Korony

Trzy Korony to symbol Pienin. Majestatyczny szczyt, z którego rozciąga się wspaniała panorama przyciąga rzesze turystów. W stosunkowo krótkim czasie i małym nakładem sił można wyjść na jedną z najpiękniejszych gór Polski.

Geografia

Trzy Korony to najwyższa góra Pienin Środkowych. Tak właściwie to Masyw Trzech Koron, na który składa się 5 turni zbudowanych z wapieni rogowcowych. Te turnie to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m n.p.m.), Nad Ogródki (940 m n.p.m.), Pańska Skała (920 m n.p.m.), Niżnia Okrąglica (902 m n.p.m.). Masyw połozony jest w Pienińskim Parku Narodowym.

Masyw Trzech Koron ograniczony jest 3 przełęczami: Przełęcz Szopka oddziela go od Pienin Czorsztyńskich, Wyżni Łazek od grupy Łysiny, a Koszarzyska od Ostrego Wierchu. Stoki południowo-zachodnie opadają do Wąwozu Szopczańskiego, południowe do Dunajca, północne do doliny Pienińskiego Potoku. W masywie jest kilka polan: Polana Szopka, Polana Pieniny, Koszarzyska i Klejczyna.

Przyroda

W masywie Trzech Koron występuje wiele rzadkich gatunków roślin. 7 gatunków roślin występuje tylko w Pieninach. Do rzadkości należą dwulistnik muszy, irga czarna, kokorycz żółtawa, mokrzyca szczeciolistna, oset klapowany, ostrożeń głowacz, posłonek alpejski skalny, przewiercień długolistny, starzec pomarańczowy, wielosił błękitny, wiechlina styryjska, złocień Zawadzkiego.

Prócz nich występują liczne i rzadkie gatunki naskalnych roślin wapieniolubnych, m.in. rozchodnik wielki, który jest żywicielem larw również endemicznego i rzadkiego pienińskiego motyla niepylaka apollo.

Trzy Korony
Trzy korony z poziomu Dunajca – Fot. Sylwia Lipska

Historia

Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami. W 1834 roku pojawiła się w dokumentach nazwa Kronenberg, a od 1860 roku obecna nazwa. Trzy Korony odwiedzane były turystycznie od bardzo dawna. W 1906 roku wyznaczono pierwszą trasę turystyczną na szczyt. W 1929 roku Trzy Korony zostały przez polski rząd wykupione od prywatnych właścicieli.

Panorama

Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią można podziwiać widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

Trzy Korony
Widok z platformy widokowej, fot. Karina Twarowska

Najpopularniejsze szlaki

szlak turystyczny żółty szlak turystyczny niebieski Z Krościenka przez przełęcz Szopka i Siodło (2 h, z powrotem 1:45 h)

szlak turystyczny żółty szlak turystyczny zielony szlak turystyczny niebieski Z Sromowców Niżnych przez Wyżni Łazek na polanę Kosarzyska i Siodło (2 h, z powrotem 1:45 h)

szlak turystyczny niebieski Z Czorsztyna przez przełęcz Osice, Macelak, przełęcz Trzy Kopce, przełęcz Szopkę i Siodło (2,5h)

Wstęp na platformę w sezonie turystycznym jest płatny i upoważnia również do wejścia na Sokolicę. Przy ładnej pogodzie w sezonie tworzą się tutaj duże kolejki.

Ciekawostki

– Krajobraz ze szczytem Trzech Koron został wykorzystany w kręconym w 2007 na Słowacji filmie Volkodav. Ostatni z rodu Szarych Psów.

– Istnieje legenda o bracie Cyprianie z Czerwonego Klasztoru XVIII w. który według legendy miał ponoć wystartować z Trzech Koron na latającej machinie i dolecieć aż do Tatr.

Podobne wpisy

Dolina Białego

Łukasz Kurbiel

Pustynia Błędowska

Łukasz Kurbiel

Wschód Słońca na Rysach

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej