Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 21 maja 2013, 11:51:46
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Stawy w Dolinie Gąsienicowej

Stawy w Dolinie Gąsienicowej

Zdecydowana większość Stawów Gąsienicowych leży w Zielonej Dolinie Gąsienicowej (stosunek 19 do 2). Niemniej jednak przemierzając Czarną Dolinę Gąsienicową, obejrzymy z bliska najbardziej znane: Zmarzły Staw i Czarny Staw Gąsienicowy.

W polskich Tatrach Dolina Gąsienicowa przoduje pod względem ilości zbiorników wodnych. Niestety jeziorka te są bardzo ubogie biologicznie. Występują w nich przede wszystkim skorupiaki oraz glony. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w zimie pokrywa je bardzo gruba warstwa lodu. Co więcej, pozostają zamarznięte przez bardzo długi czas. Przykładowo Zmarzły Staw prawie 10 miesięcy.

Przypatrzmy się najpierw stawom Zielonej Doliny Gąsienicowej. Najbliżej schroniska PTTK „Murowaniec” znajdują się Jedyniak, Dwoiśniak i Samotniak. Można je obejrzeć z bliska, idąc szlakiem na Kasprowy Wierch. Są to bardzo małe zbiorniki, które niekiedy całkowicie wysychają. Z kolei Troiśniak leży przy znakowanej na czarno trasie na Świnicką Przełęcz i składa się z trzech jeziorek. Wędrując dalej wspomnianym szlakiem, ujrzymy Litworowy Staw Gąsienicowy, który jest już zdecydowanie większy od wcześniej wspomnianych. Kiedyś nazywany był Sobkowym Stawem. Został sztucznie zarybiony pstrągami. Jako jeden z niewielu w Tatrach porośnięty jest szuwarami. Z Litworowego Stawu wypływa jeden z dopływów Suchej Wody. W Zielonej Dolinie Gąsienicowej na wyróżnienie, zasługuje także największy zbiornik tego rejonu – Zielony Staw Gąsienicowy. Staw usytuowany jest u podnóża Skrajnej Turni. Niestety wszystkie próby zarybiania okazały się całkowicie nieskuteczne. Jego nazwa pochodzi od specyficznego zielonego koloru lustra. W przeszłości określany mianem „Suczego Stawu”, gdyż według legendy górale utopili w nim kiedyś sukę, która nie chciała pilnować owiec.

Stawy w Zielonej Doliny Gąsienicowej:

Jak już wczesniej była o tym mowa w Czarnej Dolinie Gąsienicowej znajdują się zaledwie dwa stawy. Niemniej jednak są one o wiele bardziej znane. Czarny Staw Gąsienicowy jest w największym w Dolinie Gąsienicowej. Jego maksymalna głębokość wynosi 51 m. Kiedyś nad stawem stało schronisko (wybudowane w 1885 r.). Czarny Staw Gąsienicowy uchodzi za ważny punkt turystyczny – stąd wychodzą szlaki na Orlą Perć (ściślej Skrajny Granat), Kościelec i Świnicę. Właśnie obierając niebiesko znakowaną dróżkę znad jeziora, dojdziemy do Zmarzłego Stawu, który umiejscowiony jest na skrzyżowaniu tras na Zawrat i Kozią Przełęcz. Ten jest już znacznie mniejszy od Czarnego Stawu Gąsienicowego. Ponadto jest nadzwyczajnie płytki – zaledwie 3,7 m głębokości.

Wszystkie opisane stawy przepięknie prezentują się z góry. To właśnie ze Skrajnej Turni, Świnicy, grani Orlej Perci, Kościelca czy choćby Karbu najlepiej oglądać tę malowniczą okolicę.

 

Źródło:
Artykuł nadesłany przez zaprzyjaźnioną stornę natatry.pl

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: