Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: sobota, 24 stycznia 2015, 14:45:34
Autor: admin
Home » Menu Główne » Zdjęcia » Galerie OM » Starówka w Tarnowie


Udostepnij na Facebooku

Starówka w Tarnowie

Starówka w Tarnowie zwana jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast i nazywana jest "perłą polskiego renesansu".
Centralnym miejscem jest rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 r., otoczoney przez XVI - XVIII w. kamienice. Najcenniejsze znajdują się w północnej pierzei i oznaczone są numerami 20 i 21. Obecnie są siedzibą Muzeum Okręgowego.

Na uwage zasługuje też Ratusz, wybudowany w połowie XIV w. (w stylu gotyckim gotyckim), wielokrotnie przebudowywano, nadając mu jednoznaczne cechy stylu renesansowego.
Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Grzebień attyki zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.
Źródło: www.it.tarnow.pl

Tarnowska starówka, zwana "perłą polskiego renesansu", jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast.
Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 r., otaczają kamienice, wzniesione w większości w XVI - XVIII w. Do najcenniejszych należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami, oznaczone numerami 20 i 21.

Obecnie mieści się w nich siedziba Muzeum Okręgowego.

TARNÓW - Ratusz (10)

Centralnie ulokowany Ratusz, pierwotnie gotycki, wybudowany w połowie XIV w., wielokrotnie przebudowywano, nadając mu ostatecznie jednoznaczne cechy stylu renesansowego.
Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Grzebień attyki zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.

- See more at: http://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/TARNOW/Zabytki-i-atrakcje/Tarnow-renesansowy#sthash.vdjxBoDA.dpuf
Obecnie mieści się w nich siedziba Muzeum Okręgowego. - See more at: http://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/TARNOW/Zabytki-i-atrakcje/Tarnow-renesansowy#sthash.igAXS3DA.dpuf
Udostepnij na Facebooku

 

comments powered by Disqus
 
 

 Zobacz jeszcze na: