Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 05 września 2013, 17:57:53
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Parki » Równia Krupowa

Równia Krupowa

Równia Krupowa to park, a właściwie miejska łąka położona w samym centrum Zakopanego. Przechodząca przez środek ulica Kościuszki dzieli Równię Krupową na 2 części dolną i górną. Miejsce to jest zielonym fragmentem stolicy Tatr wykorzystywanym do organizacji wielu wydarzeń plenerowych.

Równia Krupowa to płaska 24 - hektarowa łąka poprzecinana asfaltowymi alejkami. W wielu miejscach stoją ławeczki dla spacerowiczów. Rozpościerają się z niej ładne widoki na Tatry i pasmo Gubałówki. Na terenie parku organizowane są liczne imprezy plenerowe: festyny, pikniki, koncerty i festiwale. Od czasu do czasu pojawia się wesołe miasteczko lub cyrk.

Nazwa parku pochodzi od nazwiska byłych właścicieli ziem, na których leży – Krupów.


Dolna Równia Krupowa i Giewont w tle, fot. Bartosz Twarowski


Historia

Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się pod koniec XIX wieku. Po latach zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, ostatecznie teren Równi Krupowej prawie w całości uniknął zabudowy. W 1929 roku na Równi wybudowano dwa stadiony. W części południowej mieścił się stadion zimowy, a w części północnej – całoroczny. Organizowano tam zawody konne, wyścigi samochodowe i motocyklowe, zawody lekkoatletyczne, hokejowe, łyżwiarskie i strzeleckie. Poza imprezami sportowymi odbywały się spektakle Opery Górskiej. W części południowej wygospodarowano też teren na korty tenisowe, które zimą służyły jako lodowiska. W 1977 roku utworzono tzw. "Park Krajobrazowy Równi Krupowej", który w ograniczonej formie przetrwał do dziś.


Rzeźba "Orbita", fot. Bartosz Twarowski


Ciekawostki

- W pobliżu Urzędu Miasta stoi rzeźba „Orbita” autorstwa Henryka Burzca, nazywana potocznie „Uchem Naczelnika Miasta”.

- Równia Krupowa wpisana jest na listę zabytków.

- Władze Zakopanego planowały wybudowanie na Równi hali widowiskowej. Projekt wywołał sprzeciw mieszkańców i sympatyków Zakopanego.

- W lecie w dolnej części Równi ustawiany jest namiot, w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: