Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 15:12:00
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Nieznane piękno » Rezerwat przyrody Luboń Wielki

Rezerwat przyrody Luboń Wielki

Rezerwat przyrody Luboń Wielki to rezerwat przyrody nieożywionej na Luboniu Wielkim (1022 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Utworzony został w 1970 r i ma powierzchnię 12 ha. 

Gołoborze

Rezerwat znajduje się na stromych, płd.-wsch. stokach góry, na wysokości 746-1014 m n.p.m. Na obszarze rezerwatu znajduje się bardzo niezwykły dla Beskidów krajobraz - największy w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska fliszowego z gołoborzem. Ponadto obszar ten pokryty jest oderwanymi skałami oraz znajduje się tu nisza osuwiskowa zawalona skalnymi blokami i ściana osuwiskowa.  Osunięte skały tworzą grzędy i garby skalne wysokości kilku metrów, zwane Dziurawymi Turniami. Budujące rezzerwat skały to piaskowce serii magurskiej pochodzące z eocenu. Obszar ten otoczony jest lasem, w dolnej części jest to las jodłowo-świerkowy, w górnej buczyna karpacka. W dość ubogim runie leśnym występują borówki i paprocie. W zacienionych miejscach rozwijają się bujnie zbiorowiska mchów, wątrobowców i paproci. 

Jaskinie

Wśród bloków i płyt skalnych na obszarze rezerwatu znajdują się liczne nisze i szczeliny jaskiniowe. Już Kazimierz Sosnowski wzmiankował o dwóch jaskiniach. K Kowalski w 1954 r. zbadał i opisał Jaskinię w Luboniu Wielkim. Później speleolodzy spenetrowali i opisali jeszcze wiele innych. Do 2007 r. opisano tu 13 jaskiń i schronisk skalnych, wszystkie w Dziurawych Turniach. Największa jest Jaskinia w Luboniu Wielkim, mająca 26 m długości i deniwelację 9 m. Jako jedyna posiada ona własny mikroklimat. Obserwowano w niej w zimie 1999/2000 r. hibernujące 2 nietoperze (nocki duże).

Zagrożenia

Zagrożeniem dla rezerwatu jest zaśmiecanie go przez turystów oraz postępujące zarastanie gołoborza lasem. Osypujące się z drzew liście sprzyjają tworzeniu gleby, na której porasta roślinność. Nieusuwanie drzew i roślinności niewątpliwie przyspieszy naturalny proces zarastania tego pięknego, wyjątkowego w Beskidach obszaru.

Perć Borkowskiego

Przez teren rezerwatu prowadzi żółty szlak turystyczny z Rabki-Zaryte na szczyt Lubonia Wlk - Perć Borkowskiego (przeczytaj więcej). Czas przejścia do rezerwatu ok. 1.50 godz. Na szlaku tym turysta spotka się z atrakcjami nie spotykanymi gdzie indziej w Beskidach; wspinaczką po gołoborzu, płytach i blokach skalnych.

źródło: Wikimiedia Commons

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: