Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 09 czerwca 2014, 20:18:54
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Ratunku, pali się!. Nowa wystawa czasowa w kęckim muzeum.

Ratunku, pali się!. Nowa wystawa czasowa w kęckim muzeum.


 Już 10 czerwca br. (wtorek) o godz. 17.00 zostanie otwarta wystawa czasowa zatytułowana „Ratunku, pali się!”, a poświęcona historii straży pożarnych w 140 rocznicę powołania miejscowej Ochotniczej Straży Ogniowej w Kętach.

Na wystawie zostaną zaprezentowane unikatowe eksponaty ze zbiorów Muzeum w Kętach oraz depozytów pozyskanych dzięki zaangażowaniu, zaprzyjaźnionych z muzeum kolekcjonerów i członków OSP z Kęt i okolic, w tym OSP z Wilamowic. Będą to: dokumenty, fotografie oraz przedmioty, którymi posługiwali się strażacy w przeszłości. Opowiemy dawnych sposobach zapobiegania i gaszenia pożarów, a także o osobach, które brały udział w tworzeniu miejscowej drużyny strażaków ochotników. Pokażemy ówczesne realia, w których przyszło im działać, w obowiązki samych mieszkańców Kęt w zakresie zabezpieczenia swoich domostw przed ogniem. Część ekspozycji zostanie poświęcona Antoniemu Szczerbowskiemu, który choć nie urodził się w Kętach, tutaj właśnie rozpoczynał swoją działalność w tej dziedzinie. Jest on uznawany za jednego z najlepszych organizatorów pożarnictwa na terenie Galicji, pełnił funkcję sekretarza (później dyrektora) Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Lwowie. Zawsze wysoko oceniał miejscowe środowisko podkreślając, że kęcka straż ogniowa jest najlepiej zorganizowaną w kraju. Przy tej okazji na wystawie będzie można zobaczyć drabinę, której konstruktorem był właśnie Antoni Szczerbowski. Wśród przedmiotów znajdą się również hełmy strażackie, mundur, toporki, stare motopompy i wiele innych ciekawych przedmiotów. Wystawa ilustrować będzie nie tylko zagadnienia dotyczące początków pożarnictwa w Kętach, znaleźć tu będzie można źródłowe opisy samych pożarów i ludowych sposobów radzenia sobie z nimi.  

Wystawa będzie też okazją do wsparcia naszej działalności na rzecz ratowania miejscowych zabytków,  szczególnie sztandaru kęckiej OSP z 1924 r., który ze względu na bardzo zły stan zachowania został przekazany do gruntownej konserwacji i nie będzie zaprezentowany na wystawie czasowej. Wszystkie pieniądze pozyskane ze sprzedaży z biletów na wystawę oraz okolicznościowych darowizn zostaną przeznaczone właśnie na ten cel.

Na wystawę szczególnie zapraszamy grupy szkolne, dla których przygotowaliśmy wiele atrakcji podczas zwiedzania, m. in. poćwiczymy musztrę, sprawdzimy jak to jest być strażakiem !

Wystawa będzie trwała od 11 czerwca do 24 sierpnia br. Wstęp na wernisaż w dniu 10 czerwca godz. 17 – wolny. W pozostałe dni wystawa jest płatna. Koszt biletów; 2 zł - ulgowy i 4 zł - normalny, przewodnik dla grup - 15 zł. Serdecznie zapraszamy na emocjonującą przygodę z niszczącym żywiołem ognia i historią jego pogromców.

Zapraszamy!

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: