Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 16 września 2013, 17:36:39
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Parki » Rabka: park zdrojowy

Rabka: park zdrojowy

Park zdrojowy w Rabce-Zdroju to uzdrowiskowe centrum górskiego kurortu i jeden z największych parków zdrojowych w regionie. Mnogość kwiatów, fontanny oraz tężnia sprawiają, że rabczański park zdrojowy należy do najbardziej wyjątkowych parków Małopolski.

Historia

Park został założony około 1864 roku, przez ówczesnego właściciela Rabki Juliana Zubrzyckiego. Park rozbudował i upiększył kolejny właściciel uzdrowiska Kazimierz Kaden. Obecnie park zajmuje powierzchnię 30 ha i należy do największych w Małopolsce.


Kawiarnia, fot. Bartosz Twarowski


Przyroda

Początkowo w parku dominowały drzewa charakterystyczne dla flory górskiej i podgórskiej, czyliświerki, sosny, modrzewie, buki. Z czasem drzewostan był uzupełniany o inne gatunki, głównie liściaste i dziś można w parku spotkać grupy wszystkich drzew rosnących w Polsce, a także niektóre charakterystyczne dla innych regionów Europy i Azji. Wśród drzewostanu parku wyróżniają się m.in. grupa 10 modrzewi europejskich  sadzonych w okręgu o obwodzie od ok. 1 m do 230 cm, o wieku ok. 100 lat, oraz druga grupa 8 modrzewi europejskich sadzonych w okręgu o obwodzie od ok. 150 cm do 190 cm (wiek ok. 110 lat). Obie grupy są uznawane za pomniki przyrody. Stare drzewa są schronieniem dla wielu ptaków: krukowatych, szpaków, lasów, kwiczołów, dzikich gołębi, sów, kukułek i wszelkiego drobiazgu, zwłaszcza sikorek i rudzików. Ciekawostką sa czarne wiewiórki. Oprócz można w parku spotkać jeże i kuny.


 Galeria z parku zdrojowego


W parku

Na terenie parku znajdują się: tężnia solankowa, dwie fontanny, zabytkowa willa "Gwiazda" (obecnie w stanie ruiny), szpital kardiologiczny im. Józefa Dietla, kawiarnia "Parkowa", cmentarz żołnierzy radzieckich, a po zachodniej stronie parku, na starym cmentarzu komunalnym znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej. 

Główną aleję parku zamyka pomnik papieża Jana Pawła II, projektu Michała Batkiewicza odsłonięty w 2005. Pomnik znajduje się na tzw. "Szlak Papieski" wiodącym przez Gorce i Beskid Wyspowy. Od południa granicę parku stanowi potok Poniczanka. Dla dzieci park dysponuje dwoma placami zabaw wyposażonymi w huśtawki, drabinki, piaskownice. Dla aktywnych jest ścieżka zdrowia, korty tenisowe i boiska do gier zespołowych. W parku można wypożyczyć gokarty rowerowe, samochodziki dla dzieci oraz wykupić czas zabawy na nadmuchiwanych zjeżdżalniach i zamkach. Na parkowych alejkach ??buszują?? oswojone wiewiórki. 

Ciekawostki

Park w 2011 wyremontowano, odmładzając istniejącą zieleń, dosadzając kolejne rośliny, krzewy i drzewa oraz gruntownie remontując fontanny i nawierzchnię alejek spacerowych.

Relacja wideo

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: