Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 27 czerwca 2013, 23:43:18
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Pusta Wielka

Pusta Wielka

Pusta Wielka to niezwykle malowniczy szczyt położony w Beskidzie Sądeckim pomiędzy Wierchomlą, Żegiestowem, a Muszyną. W zimie to niezwykle popularny ośrodek narciarski "Dwie Doliny", w lecie atrakcyjny cel turystycznych i dla miłośników wędrówek, i dla tych, którzy na szczyt wolą wyjechać wyciągiem. 

Geografia

Pusta Wielka to szczyt w Beskidzie Sądeckim, w w bocznym odgałęzieniu Pasma Jaworzyny. Ma 1061 m n.p.m.  Grzbiet ten odbiega od Runka (1080 m n.p.m.) i przez Jaworzynkę (1001 m n.p.m.) i Pustą Wielką opada do doliny Popradu w Żegiestowie. Z zachodnich stoków Pustej Wielkiej wypływa Baraniecki Potok, a z południowych Żegiestowski Potok i Milik wpadające do Popradu)Pusta Wielka jest zalesiona, ale pod jej wierzchołkiem znajduje się duża, zarastająca polana. Jedna z wielu w okolicy.


Widok w kierunku zachodnim. Fot. Karina Twarowska


Przyroda

Pusta Wielka znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Na jej północnych stokach znajduje się rezerwat przyrody Wierchomla chroniący starodrzew bukowo-jodłowy oraz piaskowcowe skałki. Około 50 metrów po zachodniej stronie szczytu znajduje się nieduża grota (3 metry długości).

Historia

Dawniej polan i obszarów bezleśnych było dużo więcej, jednakże po wysiedleniu w 1947 roku Łemków zamieszkujących te okolice użytkowane przez nich polany zostały zalesione, lub samorzutnie zarastają lasem

Wyciągi

W okolicy szczytu zbudowano kilka wyciągów narciarskich. Wyciąg z Wierchomli jest czynny przez większą część roku. To najdłuższy w Polsce czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Ma 1600 metrów. W lecie wyciąg jest czynny codziennie w godzinach 9.00 - 17.00.

Szlaki

szlak turystyczny żółty Z Żegiestowa przez Pustą Wielką do kapliczki pod Jaworzynką (3.30 h, 3 h w dół)

szlak turystyczny niebieski Z Żegiestowa przez Trzy Kopce, Pustą Wielką, Bacówkę nad Wierchomlą na Runek. (3.30 h, 2.30 w dół)

szlak turystyczny czarny Z Żegiestowa na Pustą Wielką. 3 h, (2.30 w dół)

Ciekawostki

- Pusta Wielka to również rezerwat przyrody. Tyle, że jest w grzbiecie głównym Pasma Radziejowej pomiędzy Błyszczem a przełęczą Złotne.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: