Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 06 czerwca 2013, 9:47:13
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Publiczna prezentacja aktu lokacyjnego Krakowa!

Publiczna prezentacja aktu lokacyjnego Krakowa!

Jacek Majchrowski - Prezydent miasta Krakowa oraz Barbara Berska Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie zapraszają na publiczną prezentację oryginalnego aktu lokacyjnego miasta Krakowa wystawionego 5 czerwca 1257 r.

Dokument prezentowany będzie w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16 w dniu 8 czerwca (sobota) 2013 r. od godziny 12.00 do 19.00. 

Prezentacja aktu lokacyjnego miasta Krakowa wystawionego 5 czerwca 1257 rroku łączy się z uroczystymi obchodami Święta Miasta oraz Międzynarodowego Dnia Archiwów. Publiczne przedstawienie dokumentu związane jest również z wpisaniem aktu na Krajową Listę Programu "Memory of the World" UNESCO. W pierwszej edycji wyróżniono 10 dokumentów. 

Przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie akt lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 roku wystawiony został przez Bolesława Wstydliwego. Na jego mocy Kraków lokowany został na prawie magdeburskim na wzór Wrocławia, stał się gminą samorządową, na której czele stał dziedziczny wójt wraz z wybieraną wśród mieszczan ławą. Dokument wymienia też liczne przywileje i nadania, które uzyskali zarówno wójtowie, jak i cała gmina miejska.

źródło: http://www.ank.gov.pl/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: