W Przylasku Rusiecki znajduje się kilkanaście zbiorników wodnych, powstałych po zalaniu wyrobisk żwirowni. Nad jednym z nich znajduje się plaża z kąpieliskiem. Wszystkie stawy to też tereny wędkarskie, a walory krajobrazowe stawów sprawiły, że nazywa się je "małymi małopolskimi Mazurami".
Kompleks stawów składa się z 14 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 86 hektarów. Zbiorniki nie mają nazw, są jednak numerowane. Największym z nich jest akwen 1 na którego wschodnim brzegu znajduje się plaża i kąpielisko. Stawy dzierżawione są przez krakowski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, którego członkowie dbają o ich zarybianie.
Większość zbiorników (mianowicie: 1, 2, 3, 7, 9, 12 ,13, 14) jest ogólnodostępna dla wędkarzy po wykupieniu pakietu u gospodarza łowiska, Okręgu PZW Kraków.
Zbiorniki i znajdujące się na nich wysepki są siedzibą wielu ptaków wodnych. Żyją na nich m.in perkoz dwuczuby, kaczka krzyżówka oraz łabędź niemy.
Stawy powstały w starym zakolu Wisły, w miejscu gdzie w latach 50. i 60. XX wieku wydobywano żwir na budowę Huty im. Lenina. Są to typowe bagry, czyli wyrobiska zalane po zakończeniu wydobycia, przez płytko zalegające wody gruntowe. Od Wisły odgradza je tylko wał przeciwpowodziowy.
Kąpielisko
Kąpielisko w Przylasku Rusieckim jest strzeżone i bezpłatne (płatny parking), prowadzone przez krakowski Związek Wędkarski, który w tym rejonie ma swoje główne łowiska.
Na miejscu w sezonie można zakupić ciepły posiłek oraz wypożyczyć sprzęty wodne, m.in. kajak (7 zł/gpdz.) i łódkę (10 zł/godz.) .Za wjazd samochodu do Przylasku Rusieckiego pobierana jest opłata w wysokości 4 zł.
Dojazd z Krakowa
- tramwajem nr 15 lub 21 do pętli, stamtąd autobusem linii 146
- samochodem: trasą wylotową w stronę Brzeska (około 2,5 ł kilometra za pętlą tramwajową w Pleszowie należy skręcić w prawo i jechać około 3 kilometrów)
Przyszłość
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewiduje się rozbudowę infrastruktury dla rekreacji, sportu i wypoczynku. Mają powstać punkty gastronomiczne, dobry dojazd i parkingi. Powstaną wydzielone kąpieliska oraz strefy ochrony przyrody.