Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 02 września 2014, 19:43:28
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Przylasek Rusiecki - stawy

Przylasek Rusiecki - stawy

W Przylasku Rusiecki znajduje się kilkanaście zbiorników wodnych, powstałych po zalaniu wyrobisk żwirowni. Nad jednym z nich znajduje się plaża z kąpieliskiem. Wszystkie stawy to też tereny wędkarskie, a walory krajobrazowe stawów sprawiły, że nazywa się je "małymi małopolskimi Mazurami".

Kompleks stawów składa się z 14 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 86 hektarów. Zbiorniki nie mają nazw, są jednak numerowane. Największym z nich jest akwen 1 na którego wschodnim brzegu znajduje się plaża i kąpielisko. Stawy dzierżawione są przez krakowski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, którego członkowie dbają o ich zarybianie.

Większość zbiorników (mianowicie: 1, 2, 3, 7, 9, 12 ,13, 14) jest ogólnodostępna dla wędkarzy po wykupieniu pakietu u gospodarza łowiska, Okręgu PZW Kraków.

Zbiorniki i znajdujące się na nich wysepki są siedzibą wielu ptaków wodnych. Żyją na nich m.in perkoz dwuczuby, kaczka krzyżówka oraz łabędź niemy.


 Zobacz galerie zdjęć


Powstanie

Stawy powstały w starym zakolu Wisły, w miejscu gdzie w latach 50. i 60. XX wieku wydobywano żwir na budowę Huty im. Lenina. Są to typowe bagry, czyli wyrobiska zalane po zakończeniu wydobycia, przez płytko zalegające wody gruntowe. Od Wisły odgradza je tylko wał przeciwpowodziowy.

Kąpielisko

Kąpielisko w Przylasku Rusieckim jest strzeżone i bezpłatne (płatny parking), prowadzone przez krakowski Związek Wędkarski, który w tym rejonie ma swoje główne łowiska.

Na miejscu w sezonie można zakupić ciepły posiłek oraz wypożyczyć sprzęty wodne, m.in. kajak (7 zł/gpdz.) i łódkę (10 zł/godz.) .Za wjazd samochodu do Przylasku Rusieckiego pobierana jest opłata w wysokości 4 zł.

Dojazd z Krakowa

- tramwajem nr 15 lub 21 do pętli, stamtąd autobusem linii 146

- samochodem: trasą wylotową w stronę Brzeska (około 2,5 ł kilometra za pętlą tramwajową w Pleszowie należy skręcić w prawo i jechać około 3 kilometrów)

Przyszłość

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewiduje się rozbudowę infrastruktury dla rekreacji, sportu i wypoczynku. Mają powstać punkty gastronomiczne, dobry dojazd i parkingi. Powstaną wydzielone kąpieliska oraz strefy ochrony przyrody.

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbiorniki_wodne_w_Przylasku_Rusieckim_(Krak%C3%B3w)

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: