Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 27 marca 2013, 9:47:48
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Problemy w centrów największych małopolskich miast.

Problemy w centrów największych małopolskich miast.

W ostatnich dniach piętrzą się sygnały w lokalnych mediach, że narastają problemy w centrach największych małopolskich miast. Floriańska w Krakowie dynamicznie zmienia się z najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieście w spelunę, z której zaczynają uciekać kolejne lokale. W Tarnowie rynek zaczyna zamieniać się w martwą część miasta, bo nie ma co na nim robić. W Nowym Sączu, z kolei w centrum nie da się zaparkować, więce coraz częściej mieszkańcy omijają go szerokim łukiem. Co się dzieje z naszymi miastami?

Portaj odkryjmałopolskę.pl przedstawia problemy małopolskich miast z perspektywy Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.

Kraków

Portal Gazeta.pl doniósł ostatnio, że z ul. Floriańskiej, drugiej najdroższej ulicy w Polsce po warszawskim Nowym Świecie dramatycznie znikają obiekty handlowe. Winne mają być temu bardzo wysokie czynsze, które w połączeniu z kryzysem gospodarczym sprawiają, że coraz trudniej wypracować zysk w restauracji, czy sklepiku, w którym sprzedaje się cos więcej niż pamiątki. Proces ten ma wspierać trend związany z postępującym wyprowadzaniem się krakowian z centrum oraz przenoszeniem się życia handlowego krakowian do wielkopowierzchniowych centrów handlowych. Konkurencja z strony Galerii Krakowskiej okazuje się zabójcza dla przedsiębiorczości na Floriańskiej. Choć to akurat może złe słowo, bo przedsiębiorczość na Floriańskiej nie zna granic. Restauracje i sklepy mają trudności, ale kramy z breloczkami oraz nocne dyskoteki zmieniają oblicze ulicy i sprawiają, że za dnia straszy tandetą, a nocą pijaną młodzieżą i tłumem nagabywaczy. I na niewiele zdał się park kulturowy, dzięki któremu zniknęły setki szpecących miasto szyldów bo atmosfera tej ulicy z kulturą, przynajmniej wysoką ma coraz mniej wspólnego.

Tarnów

Radio Kraków zajęło się z kolei problemem w Tarnowie, gdzie nie ma się co zastanawiac nad profilem turystów i jakością życia społecznego, bo życie to zamiera. O ile jeszcze w wakacje spadek utargów restaurotorzy tłumaczyli jeszcze kiepską pogodą, o tyle teraz okazuje się, że problem z tarnowskim rynkiem jest głębszy. Restauracje i kafejki upadają bo turystów w Tarnowie jest mniej przez kryzys, a miejscowi wolą spędzać czas w galeriach handlowych. 

Wielu tłumaczy, że na tarnowskim rynku jest po prostu nudno.  Brak imprez i wydarzeń ma sprawiać, że na tarnowskim rynku po prostu nie ma co robić.

Nowy Sącz

Nowy Sącz cierpi z kolei z powodu problemów z parkowaniem. Lokalny portal internetowy Sądecczanin.info poinformował o liście przedsiębiorców, z jednej najważniejszych ulic w mieście do prezydenta miasta. Przedsiębiorcy z ul. Piotra Skargi skarżą się, że odkąd zliwkidowano na tej ulicy parking dla samochodów, a potem stworzonostrefy ograniczonego parkowania mieszkańcy omijają ich sklepy szerokim łukiem. Nic dziwnego, skoro czasami miejsca trzeba szukać kilkanaście minut kilka razy okrążając rynek. Przedsiębiorcy straszą, że jeśli miasto nie rozwiąże problemów z parkowaniem w centrum wkrótce problemy będzie miał cały rynek.

Komentarz

Problemy największych małopolskich miast w zakresie zarządzania centrami miast mają różne pochodzenie i różną skalę. Nie ulega jednak wątpliwości, że to co w czasach turystycznego boomu było "zamiecione pod dywan" dziś, w kryzysie gospodarczym zaczyna wyłazić na światło dzienne. Za granicą, szczególnie w Europie Zachodniej zarządzanie najważniejszymi częściami miast traktowane jest często z ogromnym pietyzmem, zarządzanie jest skoordynowane i wynika ze strategii rozwoju centrum. U nas niestety centra prezentują się w zależności od tego, co przyniesie wiatr. W Krakowie przyniósł nam ostatnio atmosferę z placu na tandecie, w Tarnowie wywiał turystów, a w Nowym Sączu wywiewa klientów, któzy nie mają jak dotrzeć do sklepów.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: rynek
 Zobacz jeszcze na: