Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 12 maja 2014, 22:16:03
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Poznaj Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Poznaj Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Ponad 1500 km i 250 różnorodnych obiektów, w tym 8 na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to niepowtarzalny Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. W 2013 roku Szlak otrzymał ZŁOTY CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej w Konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny Polski roku 2013”!

 Czym jest Szlak Architektury Drewnianej? 

Nierozerwalną częścią krajobrazu Małopolski są strzeliste kościoły kryte stromymi gontowymi dachami, łemkowskie cerkwie z baniastymi hełmami, szlacheckie dwory i wiejskie chałupy, czyli bogate dziedzictwo świeckiego i sakralnego budownictwa drewnianego. Na trasie Szlaku znajdują się także obiekty unikatowe w skali świata; powstałe od XIV do XVIII wieku, gotyckie kościółki:
w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej, Sękowej oraz cerkwie: w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Powroźniku i Owczarach. Wyjątkowość tych świątyń została potwierdzona
w latach 2003 i 2013 wpisem na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Szacujemy, że co roku Szlak odwiedza około 1 000 000 turystów. 

Co ciekawego oferuje Szlak? 

Co roku, od maja do września, w kilkudziesięciu obiektach zatrudnieni zostają przewodnicy, którzy bezpłatnie oprowadzają turystów, przybliżają im historię drewnianych zabytków oraz zaciekawiają opowieściami i legendami.

Szlak to nie tylko piękne budownictwo sakralne. Wędrówka po SAD to podróż
w czasie do świata naszych dziadków i pradziadków. Przypominają o nim malownicze skanseny (Wygiełzów, Zubrzyca Górna, Nowy Sącz), ciekawe muzea (Rabka-Zdrój, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Skansen Pszczelarstwa w Stróżach, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba
w Zakopanem) i miejsca, w których przetrwała zabytkowa drewniana zabudowa (Zalipie, Chochołów, Lanckorona).

Od 8 lat na Szlaku odbywa się Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie. Co roku, przez 12 kolejnych letnich tygodni, w świątyniach wpisanych na listę UNESCO oraz wybranych obiektach odbywają się koncerty. Program wyjątkowo różnorodny; oprócz muzyki dawnej proponowane są również współczesne brzmienia np. jazz. Podczas Festiwalu można także obejrzeć widowiska taneczne i misteria sceniczne.

Koncerty Muzyki Zaklętej w Drewnie są propozycją dla tych, którzy szukają pomysłu na spędzenie letnich weekendów w ciekawy sposób. Proponujemy odkrywanie pięknych i unikatowych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej oraz uroku muzyki, która w nich rozbrzmiewa. A Muzyka ma już swoich przyjaciół - wspaniałych artystów: wirtuozów, którzy ożywiają swoje instrumenty
i wydobywają z nich najpiękniejsze dźwięki, zespoły wokalne, które poruszają nas wyłącznie za pomocą swoich głosów. Dzielą się swoimi umiejętnościami i talentami, by przybyli goście poczuli się wyjątkowo; usiedli w kościele czy cerkwi, w małej, drewnianej ławeczce. Unieśli głowę, spojrzeli na kilkusetletnie polichromie wykonane przez wędrownych malarzy, na rzeźby, ołtarze, chrzcielnice, które stoją tu niezmiennie od pokoleń. Skanseny, dwory, zabudowa małomiasteczkowa, czyli świadectwa dawnych czasów to miejsca magiczne, które również potrafią przenieść w inny wymiar.
A gdy zamkniemy oczy i wsłuchamy się w zaklętą w drewnie muzykę, choć na chwilę odzyskamy spokój i równowagę ducha. 

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej www.drewniana.malopolska.pl , na której znaleźć można opisy 253 obiektów w języku polskim, angielskim, niemieckim i francuskim oraz barwne zdjęcia, użyteczne mapy i aktualne informacje o tym, co dzieje się na Szlaku.

Wiadomości można znaleźć, także na Facebooku, gdzie swoje fanpage mają Szlak oraz Festiwal:

www.facebook.com/Szlak.Architektury.Drewnianej.w.Malopolsce

www.facebook.com/MuzykaZakletaWDrewnie

  

OTWARTY SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna.

Stanowisko pracy współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu: KONSERWATOR - program aktywizacji zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia, Poddziałanie 6.1. Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy Program Operacyjny  Kapitał Ludzki realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. 

FESTIWAL MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: wiadomości
 Zobacz jeszcze na: