Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 23 września 2013, 12:28:35
Autor: norwid
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Polski rok obrzędowy - warsztaty kultury ludowej dla dzieci!

Polski rok obrzędowy - warsztaty kultury ludowej dla dzieci!

 Zapraszamy na warsztaty kultury ludowej dla zorganizowanych grup przedszkolnych (5, 6 lat) oraz wczesnoszkolnych (klasy I- III) w ramach cyklu: Polski Rok Obrzędowy.

Cykl 6 spotkań edukacyjnych prezentuje i tłumaczy w żywy i przystępny sposób kulturę narodową i ludową, w tym obrzędy i zwyczaje, muzykę, taniec, rekwizyty, stroje i język. Występują w nich autentyczne grupy obrzędowe i zespoły prezentujące zgodne z tradycją zwyczaje oraz ludową muzykę, związaną z kolejnymi wydarzeniami i świętami polskiego roku obrzędowego. W każdej z imprez cyklu najważniejsze jest „tłumaczenie” z pozoru trudnej i nieczytelnej, zwłaszcza dla najmłodszych odbiorców, kultury ludowej, „rozszyfrowywanie” i odkrywanie zawartych w niej wartości. Efektem tych działań jest budowanie spójności społeczeństwa, które odnajduje swoje zapomniane korzenie i budowanie tożsamości regionalnej.

W całorocznym cyklu prezentowane są kolejno: Dożynki, Ludowe, zwyczaje andrzejkowe, Kolędnicy i kolęda, Marzanna i gaik, Obrzędy Wielkiej Nocy, Lajkonik i Bractwo Kurkowe – żywe legendy Krakowa.

Każde ze spotkań zawiera w sobie różnorodne elementy, wywołujące autentyczne zainteresowanie i zaangażowanie młodych odbiorców. Część imprez ma charakter warsztatowy - dzieci tworzą elementy plastyki obrzędowej – palmy, tradycyjne słomiane Marzanny, ludowe ozdoby choinkowe. Do każdego spotkania przygotowywana jest oddająca charakter wydarzenia scenografa, by dzieci łatwiej odnajdowały się w tym często zapomnianym świecie.

Nauczyciele doskonale wiedzą, jak ważne jest szerzenie wśród dzieci wiedzy o naszych wspólnych korzeniach. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida pomaga w tym zadaniu i zaprasza do udziału w projekcie.

Szczegółowe informacje można uzyskać u organizującej i prowadzącej cykl Ewy Borgosz pod nr tel.502-583-644, 12 644-27-65 , 12-642-25-94 w. 17 i 18 , fax. 12-642-25-94.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, kolejno prezentujemy:

X – DOŻYNKI – historia „Od ziarenka do chleba”. Program z udziałem grupy dożynkowej Andrzeja Krzęciasza z Trojanowic. Podczas imprezy prezentujemy jedną z nielicznych już tradycyjnych grup dożynkowych, śpiewających autentyczne pieśni opowiadające o życiu na dawnej wsi, pracy rolników (kiedyś nazywanych chłopami) i uczące szacunku dla chleba. Grupa wręcza przepiękny, strojny wieniec i bochny wiejskiego chleba, którymi częstujemy wszystkich uczestników spotkania. Opowiadamy historię „od ziarenka do chleba”, uświadamiając dzieciom jego wielką wartość.

XI – LUDOWE ZWYCZAJE ANDRZEJKOWE – opowiadamy o dziwnych, zapomnianych zwyczajach andrzejkowych. Wspólnie bawimy się w nieznane już, zapomniane wróżby i tradycyjne zabawy, z których tylko część przetrwała do dziś. Tańczymy przy kapeli ludowej.

I – KOLĘDNICY I KOLĘDA – występują „Kolędnicy z gwiazdą” z Trojanowic i najlepsza w Małopolsce grupa kolędnicza „HERODY” z Zielonek, wielokrotni zdobywcy „Złotych spinek” podczas Festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej. Opowiadamy o cudownych obrzędach, tradycjach i zwyczajach okresu Bożego Narodzenia w tym o „chodzeniu po kolędzie”, kolędowaniu i kolędnikach. Dzieci biorą udział w „okolędowaniu”, składamy tradycyjne życzenia noworoczne, sypiąc owsem „na obfitość”.

III – MARZANNA – POŻEGNANIE ZIMY – opowieść o różnych ludowych zwyczajach żegnania zimy i „sprowadzania” wiosny. Każda uczestnicząca w spotkaniu grupa, tworzy z przygotowanych przez nas materiałów swoją tradycyjną słomianą Marzannę i zielony gaik-maik, które zabiera ze sobą, by pożegnać zimę i powitać wiosnę w swoim przedszkolu lub szkole. Z programem pt. Gaik występuje zespół „Małe Słowianki”.

III/IV – OBRZĘDY WIELKIEJ NOCY – Palmy, Pucheroki, pisanki. Podczas spotkania zobaczymy „Pucheroki z Zielonek” a Janusz Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego zaprezentuje prywatną, różnorodną kolekcję pisanek. Opowiemy o cudownych, wymieszanych ze sobą kościelnych, domowych i ludowych obrzędach i zwyczajach Świąt Wielkiej Nocy. Każda biorąca w spotkaniu grupa wykona z dostarczonych przez nas materiałów oraz z przyniesionych, własnych kwiatów z bibuły, tradycyjną , wielką palmę na niedzielę palmową, którą zabierze ze sobą do szkoły lub przedszkola. Ludową muzykę zagra Wojciech Karwat.

V - LAJKONIK I BRACTWO KURKOWE – ŻYWE LEGENDY KRAKOWA. Tym razem zaprezentujemy wspaniałą obrzędowość, tradycje i historię starego Krakowa, opowiemy o żywych legendach (hejnał, Lajkonik, Bractwo Kurkowe). Z programem krakowskim z Lajkonikiem wystąpi zespół Małe Słowianki. Przedstawiciel Bractwa Kurkowego zaprezentuje historię, strój i broń Towarzystwa Strzeleckiego. Zakończymy wspólnymi tańcami z Lajkonikiem, który na szczęście uderzy buławą każdego uczestnika imprezy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w całym cyklu lub wybranych spotkaniach.
Cena biletu na 1 imprezę – 10,00 zł. od dziecka. Opiekunowie – wstęp wolny.
Imprezy przeznaczone są dla grup starszaków przedszkolnych (dzieci 5 i 6-letnich) i klas I-III szkoły podstawowej.

Szczegółowa Informacja i zapisy:
Ewa Borgosz
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 5, Kraków
502-583-644; 12 644 27 65 w. 18
sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.