Najnowsze tematy:
Muzuem w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie to jedno z najnowszych i bez wątpienia najciekawszych krakowiskich muzuem. Kilka metrów pod płyta rynku znjadzuje się ogromna skarbnica wiedzy o mieście i jego dziejach.
Krakowski Rynek jest miejscem niezwykłym. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi ...
5 lat zamiast 6 miesięcy
Szlak turystyczny – Śladem europejskiej tożsamości Krakowa zostął oddany do użytku 24 września 2010 r. Do powstania tej wystawy przyczyniły się badania archeologiczne, które były prowadzone nieprzerwanie od 2005 do 2010 r. we wschodniej części Rynku Głównego. Badania archeologicznych warstw Rynku, w których zapisane jest 1000 lat historii początkowo planowano tylko na 6 miesięcy jednak skala i ranga odkryć sprawiły, że prace trwały aż 5 lat. Odkryto wówczas ogromne bogactwo śladów wielowiekowej historii tego miejsca. Pod płytą Rynku stworzono wyjątkowy rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2. Odwiedzający mają możliwość podziwiania odnalezionych skarbów, poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa oraz poznania jego ścisłych związków z innymi ośrodkami europejskimi.
Trasę w Podziemiach Rynku poprowadzono pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice. Zachowały się także fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych, które dają wyobrażenie o średniowiecznej technologii budowania dróg. Nienaruszone profile ziemne, tzw. świadki archeologiczne, dobrze wyjaśniają natomiast proces podnoszenia terenu Rynku na przestrzeni kilkuset lat.
Skarby z minionych wieków
Podczas badań odkopano wiele przedmiotów pochodzacych z minionych wieków m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony. Największym odkopanym "skarbem" jest ważąca 693 kg bryła cennego wówczas ołowiu – tak zwany bochen. Zgromadzone przedmioty, potwierdzają silny związek Krakowa z innymi miastami oraz nieprzerwaną wymianę kulturową i handlową.
Szlak turystyczny w Podziemiach Rynku, to także dobre miejsce aby poznać histrorię Krakowa. Od czasów przed lokacją miasta aż do czasów nam współczasnych. Najstarsze dzieje miasta przybliżają prezentowane na ekspozycji rekonstrukcje XI-wiecznych pochówków. Oryginalne fundamenty chat z przełomu XII i XIII w. Rekonstrukcje warsztatów złotnika i kowala obrazują zaś wygląd osady przedlokacyjnej, zniszczonej w czasie najazdu tatarskiego w 1241 r.
Muzuem w Podziemiach Rynku zostało stworzno bardzo nowocześnie. W trakcie zwiedzania można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. Towarzysza nam bowiem m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych. Wystawę wzbogacają także makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wyświetlanych w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami. Z myślą o najmłodszych powstał natomiast specjalny pokój zabaw oraz mechaniczny teatrzyk Legenda o dawnym Krakowie.
Plan podziemi: