Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: niedziela, 10 sierpnia 2014, 16:13:19
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Pochód Lajkonika i Szopkarstwo krakowskie wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Pochód Lajkonika i Szopkarstwo krakowskie wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

W dniu 4 sierpnia 2014 r. w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się uroczyste ogłoszenie pierwszych wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która  będzie spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego Polski.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstała w oparciu o Konwencję UNESCO 2003 o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, którą Polska ratyfikowała w 2011. Elementy niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisane na listę muszą być przekazywane z pokolenia na pokolenie i praktykowane przez grupy uznające te elementy za swoje dziedzictwo. W rozumieniu konwencji definiowane są one jako; -tradycje i przekazy ustne, -sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne, - praktyki społeczno-kulturowe, -wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata, oraz  rzemiosło tradycyjne.

Wśród pięciu wpisanych na listę zjawisk z całej Polski, znalazły się dwie tradycje, którymi opiekuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa; są nimi Pochód Lajkonika oraz szopkarstwo krakowskie. 

Z pokolenia na pokolenie lud krakowski przekazywał sobie opowieść wraz z rytualnym obrzędem; Lajkonik, dawniej zwany Konikiem Zwierzynieckim, ma swoje święto jeden raz w roku. Zwyczaj polega na przemarszu przez Kraków tradycyjnego orszaku, którego główną postacią jest jeździec przebrany za tatara na drewnianym koniku w asyście dwudziestu kilku włóczków, chorągwi i ośmioosobowej kapeli. Rzeczywista geneza zwyczaju Lajkonika nie jest wyjaśniona. Legenda głosi, że Kraków został ocalony przed najazdem tatarskim w XIII wieku za sprawą dzielnych włóczków a najdzielniejszy z nich, przebrany w zdobyczny strój chana tatarskiego, w atmosferze triumfu i radości wkroczył do miasta. Dzisiaj Lajkonik stał się jedną z atrakcji i symboli Krakowa, a tradycja obrzędu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Więcej informacji: http://www.mhk.pl/aktualnosci/lajkonik

Kolejnym dorobkiem niematerialnego dziedzictwa kulturowego Krakowa jest szopkarstwo krakowskie, którego tradycje sięgają XIX wieku. Tradycja ukształtowała się w środowisku podkrakowskich murarzy i robotników budowlanych. Przenośny teatrzyk lalkowy, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze wizualne nawiązuje do architektury najważniejszych zabytków Krakowa. Szopkarstwo krakowskie było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija, konkurs na najpiękniejszą szopkę odbywa się każdego roku na Rynku Głównym a wystawę szopek odwiedzają tysiące turystów.

Zarówno obrzęd Lajkonika jak i tradycyjne szopkarstwo krakowskie stanowią lokalne zjawiska kulturowe, które bardzo silnie wpisały się w tradycję Krakowa, a także Polski i świata. Przekazywane z pokolenia na pokolenie są zjawiskiem unikalnym w skali światowej. Wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego podkreśla nie tylko ich wyjątkową rolę w dorobku kulturowym miasta Krakowa, ale także potrzebę szerzenia świadomości na temat znaczenia ochrony dóbr niematerialnych w naszej kulturze.

Więcej informacji: http://www.mhk.pl/aktualnosci/konkurs-szopek-krakowskich-1 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: