Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 27 marca 2013, 9:46:35
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » PKP: Aż 8 tras kolejowych w Małopolsce do zamknięcia!

PKP: Aż 8 tras kolejowych w Małopolsce do zamknięcia!

Polskie Linie Kolejowe PKP przygotowują się do kolejnego zamykania linii kolejowych w całej Polsce. Niestety Województwo Małopolskie może stać się jedną z największych ofiar kolejnego pomysłu pogrążonej w kryzysie spółki. Zamknięte mają zostać m.in. linie Rabka Zdrój - Nowy Sącz, Sucha Beskidzka - Żywiec i Wadowice - Bielsko - Biała.

W Małopolsce PKP PLK definitywnie przesądziło o losach odcinków: Trzebinia - Bolęcin, Rabka Zdrój - Nowy Sącz i Tarnów - Szczucin. Mają one zniknąć z siatki połączeń w grudniu 2013 roku. Wstępnie planuje się też likwidacje odcinków: Sucha Beskidzka - Żywiec, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice i Wadowice - Bielsko-Biała.

Linie mają zostać wyłączone, bo według PKP są one nierentowne, a spółka cały czas przechodzi proces optymalizacji sieci kolejowej w całym kraju, czyli mówiąc prosto tnie koszty gdzie się tylko da. Smutne i bulwersujące w całej sprawie jest to, że PKP ani nie skonsultowało się z władzami Małopolski, ani nie zdobyło się na dogłębną analizę sytuacji na małopolskich torach.

Szczególnie pokrzywdzone mogą się czuć Wadowice. Przewozy regionalne i Koleje Śląskie regularnie zwiększają liczby pociągów przejeżdżających przez Wadowice. Codziennie przez Wadowice przejeżdża 14 pociągów osobowych na linii do  Bielska - Białej i 12 na linii do Krakowa. Do tego dochodzą przewozy towarowe oraz plany kolejnych pociągów związanych z rosnącym zapotrzebowaniem. Absurdem jest też to, że na odcinku Kalwaria Zebrzydowska - Bielsko - Biała niedawno prowadzono remont, a Śląsk z Małopolską współfinansują tam ofertę kolejową. Wadowice są jednak i tak we względnie komfortowej sytuacji. Mogą jeszcze walczyć o zmianę decyzji PKP.

Jedyną szansą na uratowanie połączeń, których los już przesądzono, jest przejęcie torów przez samorząd. Może to być jednak trudne, bo PKP planuje czasowo wyłączyć z eksploatacji nierentowne tory, a nie pozbyć się ich na zawsze. Poza tym nie wiadomo, czy województwo będzie stać na zarządzanie torami. Biorąc pod uwagę fatalną komunikację pomiędzy instytucjami przyszłość małopolskich kolei rysuje się mglisto. 

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: kolej
 Zobacz jeszcze na: