Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 07 października 2014, 18:58:20
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Pięć nowych wystaw w MOCAK-u!

Pięć nowych wystaw w MOCAK-u!

17 października Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK otworzy pięć nowych wystaw. Najważniejszą z nich będzie pierwszy w Polsce indywidualny pokaz prac jednego z najważniejszych brytyjskich artystów – Juliana Opiego. Ponadto instalacje z Kolekcji MOCAK-u, w większości dotąd niepokazywane, nowojorski projekt Karola Radziszewskiego, dzieła Mikołaja Smoczyńskiego z Archiwum MOCAK-u oraz inspirowane literaturą prace studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.



Julian Opie
Rzeźby, obrazy, filmy


Prezentacja zatytułowana Rzeźby, obrazy, filmy wpisuje się w cykl wystaw artystów, których dzieła znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Związany z Londynem Julian Opie jest jednym z najważniejszych współczesnych brytyjskich twórców. Tworzy obrazy, rzeźby, filmy oraz instalacje w przestrzeni publicznej, w których szeroko wykorzystuje media elektroniczne. Opie wypracował swój własny sposób rysowania, który cechuje redukcja i prostota. Pojawiające się w tytule wystawy media tradycyjne – rzeźba, malarstwo i film – są środkami wyrazu, którym artysta nadaje nowe znaczenie, łącząc je z wykorzystaniem mediów elektronicznych. Artysta jest również znany jako twórca okładek płyt, między innymi brytyjskiego zespołu Blur, czy scenografii. Wystawa w MOCAK-u jest pierwszym indywidualnym pokazem Opiego w Polsce. Większość prac została przygotowana na specjalnie na ekspozycję w Krakowie. Ich tematem jest człowiek i otaczająca go natura. Na wystawie zobaczymy animowane obrazy wyświetlane na ekranach LED, mozaiki, winylowe obrazy oraz rzeźby wykonane techniką druku 3D.

Julian Opie
Rzeźby, obrazy, filmy

Otwarcie wystawy: 17.10.2014
Czas trwania wystawy: 18.10.2014–25.1.2015
Kurator: Delfina Jałowik


Prace z Kolekcji MOCAK-u
Instalacja czy obiekt? 


Wystawa Instalacja czy obiekt? – w zakresie wyrażonym tytułem – analizuje problem płynności mediów w sztuce współczesnej. Instalacja jest efektem rozbicia dzieła sztuki, procesu zapoczątkowanego przez awangardy XX wieku. Powstaje poprzez zestawienie przedmiotów – specjalnie wykonanych lub gotowych – z przestrzenią. Obiekt z kolei jest wynikiem rozszerzenia definicji rzeźby. Celem wystawy jest pokazanie, jakie możliwości analityczne, krytyczne, również filozoficzne mają instalacja i obiekt. I jak wiele sztuka najnowsza zawdzięcza takim doświadczeniom. Na wystawie pokażemy kilkanaście prac ze zbiorów Muzeum. Część z nich nigdy wcześniej nie była wystawiana w MOCAK-u.

Artyści: John Blake, Oskar Dawicki, Danny Devos, Paweł Freisler, Adam Garnek, Trevor Gould, Rolf Julius, Wolf Kahlen, Jerzy Kałucki, Karolina Kowalska, Robert Kuśmirowski, Piotr Lutyński, Małgorzata Markiewicz, Teresa Murak, David Rabinowitch, Kateřina Šedá, Peter Weibel

Prace z Kolekcji MOCAK-u
Instalacja czy obiekt?

Otwarcie wystawy: 17.10.2014
Czas trwania wystawy: 18.10.2014–25.1.2015
Kurator: Monika Kozioł
Koordynator: Martyna Sobczyk


Mikołaj Smoczyński
Przedmiot, przestrzeń, fotografia


Wystawa Mikołaja Smoczyńskiego Przedmiot, przestrzeń, fotografia oparta będzie w całości na dziełach sztuki i zbiorach archiwalnych, które Muzeum w 2011 roku otrzymało w darze od spadkobierców artysty. Ogniwem łączącym eksponaty będą projekty site-specific: unikalne konstrukcje przygotowywane z myślą o konkretnych przestrzeniach. Pokażemy również przedmioty z archiwum Smoczyńskiego. Zestawimy je z czarno-białymi zdjęciami, znacznie wykraczającymi poza ramy jedynie dokumentacji fotograficznej i stanowiącymi niewątpliwie autonomiczne dzieła sztuki.

Mikołaj Smoczyński
Przedmiot, przestrzeń, fotografia

Otwarcie wystawy: 17.10.2014
Czas trwania wystawy: 18.10.2014–11.1.2015
Koordynator: Izabela Liśkiewicz
Miejsce: Galeria Alfa


Karol Radziszewski
America Is Not Ready For This


W Galerii Beta pokażemy projekt Karola Radziszewskiego America Is Not Ready For This poświęcony pobytowi Natalii LL na stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku w 1977 roku. Radziszewski po 34 latach wyruszył do Ameryki, aby spotkać się z artystami i galerzystami, których Natalia LL wówczas poznała. Na wystawę, będącą pokłosiem tych spotkań, złożą się dokumentacje wywiadów, między innymi z Vitem Acconcim, Carolee Schneemann i Mariną Abramović, korespondencja mailowa z artystami oraz archiwalne zdjęcia z Ameryki.

Karol Radziszewski
America Is Not Ready For This

Otwarcie wystawy: 17.10.2014
Czas trwania wystawy: 18.10.2014–11.1.2015
Kurator: Piotr Stasiowski
Koordynator: Agnieszka Sachar
Miejsce: Galeria Beta


Inspiracje literackie

Galeria RE powstała z myślą o polskich i zagranicznych studentach kierunków artystycznych. Tym razem zaprezentujemy prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Na wystawie Inspiracje literackie pokażemy prace studentek i studentów grafiki warsztatowej, inspirowane powieścią Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett i Alicją w Krainie Czarów Lewisa Carrolla oraz szeroki wybór książek artystycznych.

Inspiracje literackie
Otwarcie wystawy: 17.10.2014
Czas trwania wystawy: 18.10.2014–11.1.2015
Kurator: Agnieszka Sachar
Miejsce: Galeria Re, Biblioteka MOCAK-u


Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach znajdą Państwo na stronie internetowej:
www.mocak.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: