Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 07 maja 2013, 21:31:28
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Parki » Park Strzelecki w Tarnowie

Park Strzelecki w Tarnowie

Park Strzelecki w Tarnowie to najbardziej znany tarnowski park i jeden z wazniejszych terenów zielonych w centrum miasta. W parku znajduje się mauzoleum generała Józefa Bema. Ciekawa historia i architektura parku sprawiają, że to jedno z ciekawszych zakątków Tarnowa.

Historia

Powstanie Parku Strzeleckiego związane jest z utworzeniem tarnowskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Park w 1866 roku na miejscu dawnego folwarku Zawale-Dyksonówka według projektu Antoniego Schmidta. Na terenie otrzymanym od Rady Miejskiej Towarzystwo Strzeleckie zbudowało też swoją siedzibę oraz strzelnicę, której zarys widoczny jest do dziś. Park założono na pozostałej części działki. Od początku zwany był on parkiem „strzeleckim”.

Teren został zagospodarowany w duchu modernizmu. Przy bramie od strony ulicy Słowackiego (wówczas Kurkowej) wzniesiono neogotycki budynek strzelnicy. W latach 2005-2010 obiekt był własnością bractwa kurkowego. Obecnie pałacyk jest własnością Urzędu Miasta.

W 1911 roku na głównym klombie od strony ul. Piłsudskiego (wówczas Seminaryjskiej) ustawiono fontannę. Rok później część gospodarczą parku zamieniono na ogród jordanowski. W 1928 roku na środku parkowego stawu wzniesiono Mauzoleum generała Józefa Bema według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Rok później złożono tam sprowadzone z Syrii prochy generała.

 Ciekawa jest historia stawu. Został on wykopany równocześnie z zakładaniem ogrodu by odprowadzić wodę z mocno podmokłej północnej części parku. Mimo to teren ten wciąż był błotnisty, a „psująca” się woda doprowadziła do zasypania stawu w 1913 roku. Po odtworzeniu stawu jego brzegi umocniono betonem, alejki wyasfaltowano, na wyspie zbudowano mauzoleum.


Mauzuleum gen. Bema, fot. Sylwia Lipska


Roślinność

W drzewostanie, oprócz rodzimych gatunków, znajdują się drzewa z różnych części świata, m.in. tulipanowiec amerykański, platan, choina kanadyjska czy daglezje, miłorzęby japońskie oraz wiele kasztanowców białych. Dominującym gatunkiem drzew jest klon. Niektóre drzewa mają około 150 lat, w tym niektóre dęby.

Architektura

Najokazalszym obiektem w parku jest neogotycki pałacyk Towarzystwa Strzeleckiego z 1866 roku. Obok pałacu stoi budynek w stylu secesji wiedeńskiej - dom ogrodnika miejskiego, z 1907 roku. 
W 1912 roku powstała fontanna w formie niecki, w której na postumentach siedzą 4 lwy, trzymające na głowach wielki talerz z postacią greckiej bogini Hebe, uosabiającej młodość. Najbardziej znanym obiektem parku, a zarazem jedną z wizytówek Tarnowa, jest mauzoleum generała Józefa Bema.View Larger Map

Źródła:

http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-strzelecki-w-tarnowie

http://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/Przyroda/Zielone-Perly-Tarnowa/Park-Strzelecki

- Wikipedia

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: