Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 04 grudnia 2013, 15:06:00
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Parki » Park Jordana w Krakowie

Park Jordana w Krakowie

Park Jordana to chyba najsłynniejszy krakowski park położony tuż przy Błoniach i stadionie piłkarskim Wisły Kraków. Park. Założony został w 1889 roku przez Henryka Jordana, krakowskiego lekarza i był pierwszym w Europie otwartym ogrodem gier i zabaw dla dzieci. Podobnie jak na początku park tętni dziś życiem bez względu na pogodę.

Położenie

Park Jordana położony jest przy al. 3 Maja, w bezpośrednim sąsiedztwie Błoń, Miasteczka Studenckiego AGH i Stadionu Miejskiego, na którym swoje mecze rozgrywa piłkarski zespół Wisły Kraków.

Historia

Park powstał w 1889 roku z inicjatywy doktora Henryka Jordana. Park stworzono na terenie błoń czarnowiejskich w miejscu byłej wystawy rolniczo-przemysłowej. Zagospodarowanie parku zlecono w roku 1888. Po uregulowaniu Rudawy, posadzeniu drzew i krzewów oraz ustawieniu drewnianych pawilonów, otwarto park wraz z boiskami, przyrządami gimnastycznymi i placami do zabaw sportowych. 

Początkowo do parku wchodziło się przez mostek na Ciepłej Wodzie. Znajdowała się tam drewniana brama z napisem: Miejski Park Dra Jordana. Dalej stała mleczarnia Eweliny Dobrzyńskiej, gdzie serwowano mleko, adalej wznosił się pawilon gimnastyczny z halą i werandą. Ćwiczenia sportowe odbywały się tam tylko latem. Wyróżniający się gimnastycy otrzymywali od Henryka Jordana książeczki oszczędnościowe z wkładem 5 guldenów. Naprzeciw pawilonu gimnastycznego, w altanowej rotundzie, koncertowała orkiestra. W małym drewnianym domku pomieszczono magazyn sprzętu sportowego i ogrodniczego. Na prawo od wejścia urządzono dla dzieci labirynt składający się z poplątanych ścieżek. Dalej stał domek dozorcy, który o zmroku przed zamknięciem obchodził park z ręcznym dzwonem, nawołując spacerowiczów do wyjścia.

Rada miejska nadała kompleksowi imię profesora Jordana. Do roku 1914 w parku Jordana udało się umieścić 46 popiersi sławnych polskich poetów, uczonych, pisarzy i samego Jordana. Początkowo popiersia ustawiano wokół centralnego, kolistego placu na środku parku w roku 1914. W południowo-wschodniej części parku, usytuowany był tylko pomnik Tadeusza Kościuszki, który stał na lewo od wejścia, na dnie osuszonego stawu. Popiersia kute były w marmurze tyrolskim z Lass, odpornym na krakowskie warunki atmosferyczne. Pomniki zaczęto ustawiać na przełomie lat '80 i '90 XIX wieku. W roku 1900 było ich już 31.

Podczas drugiej wojny światowej park został zdewastowany, zniszczone zostały piękne szpalery grabów. Popiersia wybitnych Polaków uratował Kazimierz Łuczywo ukrywając je w swojej pracowni. Obecnie na terenie parku stoi 46 popiersia (oraz jeden wolny cokół).

Funkcje sportowe

Kiedyś w parku mieściły się korty tenisowe, pływalnia i ślizgawka. Planem zajęć prowadzonych w parku, dobieraniem przewodników i grup oraz pogadankami na temat polskiej historii zajmował się sam Henryk Jordan. Podobne ogrody, na wzór krakowskiego, zaczęto tworzyć także w innych miastach: Jarosławiu, Lwowie, Nowym Sączu, Tarnopolu i Warszawie. Nazywano je ogrodami jordanowskimi.

W ogrodzie mieściły się rozmaite urządzenia sportowe: basen, 12 boisk – każde o innym przeznaczeniu i ścieżki zdrowia. W ogrodzie Jordana można było ćwiczyć lekkoatletykę i gimnastykę.

 

Dziś na terenie parku znajdują się: boisko do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki, skate park, dwa place zabaw, mały stawek, górka do jazdy na sankach w zimie, muszla koncertowa i obiekt gastronomiczny i miasteczko komunikacyjne.

Postać Henryka Jordana

Henryk Jordan był lekarzemspołecznikiem i pionierem wychowania fizycznego w Polsce. Był profesorem ginekologii i położnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jordan bezpośrednio uczestniczył w działalności Parku nadzorując podejmowane w nim działania. Z jego inicjatywy także postawiono tam 44 pomniki wybitnych Polaków, mające służyć edukacji patriotycznej.


Plac zabaw, fot. Sylwia Lipska


 

Ciekawostki

- We wrześniu 2012 w parku odsłonięto pomnik sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny "Inki", skazanej na karę śmierci i straconej w 1946 roku.

Źródła:

- http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-jordana-w-krakowie

- http://www.parkjordana.org/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: