Pałac w Osieku
ZabytkiZwiedzanie

Pałac w Osieku

Pałac w Osieku to wyjątkowa w skali kraju budowla w stylu mauretańskim w położona w Osieku między Oświęcimiem, a Kętami. Pałac sięga korzeniami XVII wieku. Cały obiekt składa się z kilku budynków, jest położony w malowniczym parku, w otoczeniu jezior. We wnętrzach pałacu znajduje się niewielkie prywatne muzeum rodu Rudzińskich.

Kompleks

Zespół pałacowy w Osieku składa się z pałacu, wokół którego rozmieszczone są oficyny „Kasztel”, „Dom Sędziego” i „Ogrody”. Wszystkie budynki położone są parku.

 

Architektura

Pałac ma 2 kondygnacje (drugą dobudowano w połowie XIX wieku) i ma 2 wieże kryte cebulastymi hełmami. Kiedyś wejścia do pałacu broniły 2 potężne posągi gryfów. Pałac reprezentuje styl mauretański. Modne wówczas nawiązania do stylu orientalnego, co prawda, nie są wyjątkowe, ale skala i kunszt architektury pałacu czyni go architektoniczną perłą.

Ściany i sufity wnętrza są pokryte w całości misternymi malowidłami i mozaikami w błękitno-białej tonacji. Wśród ozdobnych dekoracji przeważają motywy geometryczne i roślinne. W pałacu zachowały się napisy w języku arabskim, między innymi Allah Akbar. W sali balowej, zwanej Salą Mauretańską, znajdują się arabeski i wejścia z zamkniętym łukiem ozdobione motywem muszli.

Pałac w Osieku otoczony jest parkiem krajobrazowym z klasycystycznymi i neogotyckimi zabudowaniami mieszkalnych i gospodarczymi, w tym neogotycką oficyną z basztą z 1843 roku.

Pałac w Osieku
Kasztel – Fot. Bartosz Twarowski

Historia

Pierwsze informacje na temat dworu obronnego w Osieku pochodzą z 1653 roku. Prawdopodobnie jednak dwór istniał w tym miejscu dużo wcześniej. W 1784 roku osiecki majątek kupił baron Karol Wacław Larisch, który gruntownie przebudował obiekt przekształcając go w klasycystyczny pałac.

Obecny kształt pałacu jest efektem kolejnej przebudowy, jakiej dokonał syn barona, Karol Józef Larisch, najprawdopodobniej w 1835 roku według projektów włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego.Pałac był w posiadaniu rodziny Larischów niemal do końca XIX wieku

W 1885 roku zaniedbaną i zadłużoną posiadłość wykupił baron Oskar von Rudziński i przywrócił jej dawny blask. Po jego śmierci w latach 1919-1940 pałacem zarządzali jego synowie. W czasie II wojny światowej majątek przejęli Niemcy zmuszając Rudzińskich do opuszczenia Osieka. Po 1945 majątek został znacjonalizowany, a Rudzińskim za czasów PRL nadano zakaz zbliżania się do posiadłości na odległość 30 km.

Rodzina Rudzińskich odzyskała pałac oraz budynki gospodarcze w styczniu 2009 roku. Obecnym właścicielem pałacu jest Maciej Rudziński, ostatni z rodu Rudzińskich, wychowany w Osieku.

Stajnie – Fot. Bartosz Twarowski

Ciekawostki

– W pałacu  w Osieku w trakcie organizowanych tutaj licznych bali i spotkań bywali m.in. prezydent Ignacy Mościcki, generał Józef Haller, marszałek Józef Piłsudski i kardynał Adam Stefan Sapieha, a także akwarelista Julian Fałat.

 

 

Podobne wpisy

Dolina Starorobociańska

Łukasz Kurbiel

Kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Mogielica

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej