Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 03 stycznia 2013, 5:00:40
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Nowe nazwy miejscowości i obiektów w Małopolsce

Nowe nazwy miejscowości i obiektów w Małopolsce

Od 1 stycznia 2013 roku nowe nazwy urzędowe otrzymało pięć małopolskich miejscowości oraz dwa sztuczne zbiorniki wodne położone w Budzyniu i Cholerzynie. Zmianie uległy także granice gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

Od 1 stycznia miejscowość „Dziemierzyce” w gminie Racławice nazywa się „Dziemięrzyce”. Tym samym nazwa urzędowa miejscowości zostanie dopasowana do nazwy używanej zwyczajowo przez mieszkańców i uznawanej przez nich za część dziedzictwa kulturowego.


Podobna sytuacja ma miejsce w gminie Szczucin, gdzie urzędowa nazwa miejscowości „Dalestowice” zmieniona została na „Delastowice”. Nazwa „Delastowice” jest zwyczajowo używana przez mieszkańców, a także stosowana jest w dokumentach urzędowych.


Miejscowość „Stary Krasieniec” w gminie Iwanowice zmieni swoją nazwę na "Krasiniec Stary”. Tutaj również urzędowa nazwa miejscowości zostanie dopasowana do nazwy używanej zwyczajowo przez mieszkańców.


Miejscowość Trzemeszna w gminie Tuchów otrzymała nazwę „Trzemesna”. Nazwa Trzemesna stosowana jest w dokumentacji prowadzonej przez wszystkie instytucje działające na terenie powiatu tarnowskiego, np. Urząd Miejski w Tuchowie (dokumentacja Urzędu Stanu Cywilnego), Starostwo Powiatowe w Tarnowie (operat ewidencji gruntów), Sąd Rejonowy, Urząd Skarbowy, banki, szkoły, podmioty gospodarcze.


Nową nazwę – „Cierniaczka” otrzymuje część wsi Ispina w gminie Drwinia. Jest to realizacja wniosku z 2010 r. , który dotyczył pierwotnie zmiany nazwy wsi na „Ispina” i ustalenia nowych nazw części wsi Ispina: Ameryka, Zwierzyniec i Cierniaczka. Wszystkie zmiany zostały uznane w 2011 r., ale w części dotyczącej nazwy „Cierniaczka” konieczne było przedstawienie dodatkowego uzasadnienia.


Miejscowość „Kamienna” w gminie Łabowa zmieniła nazwę na „Kamianna”. Zmiana miała na celu dostosowanie nazwy urzędowej do nazwy używanej zwyczajowo przez mieszkańców miejscowości i uznawanej przez nich za część dziedzictwa kulturowego. Nazwa „Kamianna” używana jest w dokumentacji geodezyjnej, w księgach wieczystych zakładanych dla nieruchomości położonych na obszarze tej wsi, wszelkich dokumentach, znakach graficznych, oznakowaniach drogowych i geodezyjnych, bazach danych, umowach, a także dokumentach bankowych.

Ustalono także nazwy urzędowe dla obiektów fizjograficznych – sztucznych zbiorników wodnych położonych w Budzyniu i Cholerzynie w gminie Liszki. Na wniosek mieszkańców sołectw Budzyń oraz Cholerzyn Rada Gminy Liszki podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia o ustalenie nazw urzędowych „Zalew Budzyński” oraz „Zalew na Piaskach” dla sztucznych zbiorników wodnych położonych na terenie tych sołectw. Obecnie funkcjonujące w opracowaniach kartograficznych jak i w obiegu publicznym nazwy obiektów („Zalew Kryspinów Pierwszy” i „Zalew Kryspinów Drugi”) są niezgodne z miejscem ich położenia, wprowadzając w błąd i rodząc niedogodności związane np. z lokalizowaniem obiektów turystycznych w okresie letnim.


Od 1 stycznia zmiany zajdą także w granicach niektórych gmin.

Części obszaru sołectwa Zastów gminy Kocmyrzów – Luborzyca została wyłączona z gminy i przyłączona do miasta Kraków.
Zmiana obejmuje obszar o powierzchni 4,6334 ha, zamieszkany przez 136 osób. Istniejąca tu zabudowa ma charakter miejski. Integracji przenoszonego obszaru z terenem Krakowa sprzyja także układ komunikacji publicznej. Mieszkańcy budynków zlokalizowanych na wspomnianym terenie, związani są z Krakowem miejscami pracy i nauki oraz korzystają z usług na terenie Krakowa (w tym z zakresu szkolnictwa, opieki zdrowotnej, administracji, itp.).

Informacje pochodzą ze strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie http://www.malopolska.uw.gov.pl/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: