Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 15 stycznia 2014, 13:38:51
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Nowa wystawa w Muzuem narodowym w Krakowie: Starodruki z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego

Nowa wystawa w Muzuem narodowym w Krakowie: Starodruki z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego

W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (ul. Piłsudskiego 10-12) tworozno nową wystawę prezentującą ponad 80 wyjątkowych starodruków z liczącej około 6.000 woluminów biblioteki założyciela muzeum.

Sejm polski z królem Zygmuntem Augustem zasiadającym na tronie. Drzeworyt z: Jan Herburt, Statuta y Przywileie Koronne, z Łacińskiego ięzyka na Polskie przełożone. W Krakowie W Drukarni Mikołaia Szarffenberga, 1570 (źródło: muzeum.krakow.pl)

W ramach cyklu wystaw starodruków pokazane zostaną bezcenne unikaty, które ze względów konserwatorskich prezentowane są publiczności niezwykle rzadko, a wiele z nich – po raz pierwszy.

Najcenniejsze obiekty z wpisanego do Narodowego Zasobu Bibliotecznego zbioru starodruków Muzeum Narodowego w Krakowie będą eksponowane w Pałacyku Czapskich, w pomieszczeniu XIX-wiecznej prywatnej biblioteki – jednej z nielicznych bibliotek zachowanych z całym wyposażeniem.

Prezentacja druków sejmowych i dotyczących polskiej demokracji szlacheckiej z XVI–XVIII wieku oraz map ukazujących ziemie Rzeczypospolitej.

Od ponad 500 lat drukuje się w Polsce teksty uchwał sejmowych, zwanych dawniej konstytucjami. Są to publikacje prawa obowiązującego w całym kraju, od 1569 roku połączonego w jeden organizm państwowy z Wielkim Księstwem Litewskim.

(...)

Agnieszka Perzanowska

Źródło: muzeum.krakow.pl Więcej informacji>>>

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: