Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 11 września 2013, 12:51:17
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Nowa wystawa czasowa w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Auschwitz-Birkenau

W bloku 12 w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oglądać można czasową ekspozycję poświęconą historii getta stworzonego przez Niemców w czeskim Terezinie (Theresienstadt) oraz losowi Żydów deportowanych z tego getta do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wystawę przygotowało muzeum w Terezinie. 

Na ekspozycję składa się 29 plansz, na których znajdują się teksty, fotografie, a także fotokopie archiwalnych dokumentów i prac artystycznych. W trzech językach – polskim, angielskim i czeskim — przedstawione są na nich podstawowe informacje dotyczące m.in. historii samego Terezina, a także utworzenia tam getta, mającego dla Niemców duże znaczenie propagandowe. Największa część ekspozycji poświęcona jest losowi Żydów deportowanych z Theresienstadt do Auschwitz, gdzie 8 września 1943 r. utworzono dla nich specjalny obóz rodzinny na odcinku BIIb obozu Auschwitz II-Birkenau. 

Ekspozycja opowiada o warunkach egzystencji więźniów w Birkenau, jak również szczegółowo mówi o likwidacji obozu, która miała miejsce w dniach 10-12 lipca 1944 r. W komorach gazowych zabito wówczas 7 tysięcy osób. Łącznie z Terezina do Auschwitz Niemcy przewieźli 24 transporty liczące ponad 46 000 Żydów, z czego ok. 18 tysięcy trafiło do obozu rodzinnego.

Wystawę w Miejscu Pamięci Auschwitz oglądać można do 4 października w godzinach 11-17

Fot. Paweł Sawicki

Źródło: Mat Prasowe, http://pl.auschwitz.org

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: wystawy