Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 31 maja 2013, 9:05:10
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Nowa Huta na liście UNESCO?

Nowa Huta na liście UNESCO?

Po latach oczekiwania znowu pojawia się szansa na powiększenie listy zabytków kultury UNESCO o krakowską Nową Hutę. Ponoć wszystko za sprawą Berlina i tamtejszej socrealistycznej Karl Marx Alee, którą Niemcy chcą wpisać na listę. Ponieważ oba miejsca są do siebie bardzo podobne być może odgżany zostanie również temat Nowej Huty. 

Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę dotyczącą zaproponowania Nowej Huty UNESCO już w 2005 roku. Teraz wpis Nowej Huty na listę UNESCO może zostać przyspieszony dzięki współpracy ze stolicą Niemiec, która promuje swoją socrealistyczną ulicę. O prestiżowym wyróżnieniu mówi się w Krakowie już od 8 lat. Często na listę wpisuje się nie jeden obiekt, ale kilka, które reprezentujących podobne dziedzictwo. Tym razem może przyjść czas na obiekty socrealistyczne.

 

By tym razem się udało Kraków musi przyspieszyć prace nad dokumentacją i zintensyfikować współpracę z berlińczykami. Przydałaby się też jakas społeczna akcja, która wzmogłaby zainteresowanie tematem, oceniają specjaliści. 


Na liście UNESCO znajdują się dziś 962 pozycje, w tym kilka z Małopolski. Centrum Krakowa trafiło na nią już w 1978 roku.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: nowa huta unesco
 Zobacz jeszcze na: