Najnowsze tematy:
Z wielką przyjemnością informujemy, że wystawa czasowa Krakowscy Wyklęci, która była prezentowana w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryce Emalia Oskara Schindlera w ubiegłym roku (1 marca – 7 września 2014 roku), zdobyła nagrodę główną w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, w kategorii WYSTAWY, organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się dziś 26 maja, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podczas uroczystej gali finałowej Plebiscytu.
Do tegorocznego plebiscytu zgłoszonych było 200 projektów, spośród których do II etapu plebiscytu komisja konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch, zakwalifikowała 15 wydarzeń w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja i Multimedia. W II etapie Plebiscytu decydujący głos mieli internauci, którzy głosowali na wybrane wydarzenia. Łącznie oddano ok. 30 tys. Głosów. Nagroda dla wystawy Krakowscy wyklęci cieszy nas tym bardziej, że w kategorii WYSTAWY konkurowaliśmy z dwoma krakowskimi wystawami zorganizowanymi przez zaprzyjaźnione z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa instytucje: Międzynarodowe Centrum Kultury (wystawa Mit Galicji) oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (wystawa Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014). Dziękujemy wszystkim internautom za to wyróżnienie.
W pozostałych kategoriach wyróżnione zostały:
- Kategoria WYDARZENIE: otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (organizator: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach),
- Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA: Projekt: Pilecki (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento).
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Plebiscytu objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska.
„Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku ponad 70 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie historyczne 2013 r. uznało projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Poprzez kompleksowe działania edukacyjne (wykłady, warsztaty, gry edukacyjne, happeningi, karty edukacyjne) projekt przybliżył dzieje sztuki ogrodowej wraz z jej kontekstem kulturowym, filozoficznym i społecznym.
O wystawie Krakowscy wyklęci:
Historia Żołnierzy Wyklętych wciąż budzi wiele kontrowersji. Wystawa Krakowscy Wyklęci pozwoliła zdobyć wiedzę, zmierzyć się z uprzedzeniami i stereotypami, zrozumieć sytuację, poglądy i motywacje osób, które po 1945 roku (często kolejny raz w swoim życiu) chwyciły za broń w imię obrony niepodległości Polski.
Zatartą przez politykę komunistycznych władz p