Najnowsze tematy:
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie to jedyne w Polsce muzeum prezentujące na wystawie stałej historię i kulturę Romów. Położone w zabytkowym dworku jest jednym z ciekawszym miejsc na turystycznej mapie Tarnowa.
Historia
Eksponaty etnograficzne gromadzono w muzeum głównym od 1957 roku. W 1976 roku wyodrębniono dział etnograficzny. W 1984 roku po objęciu odrestaurowanego budynku przy ul. Krakowskiej 10 przez władze muzeum utworzono osobny oddział Muzeum Okręgowego, czyli właśnie muzeum etnograficzne.
Budynek jest dawnym XVIII-wiecznym zajazdem podmiejskim, obecnie ma charakter dworku parterowego, dwutraktowego, zbudowanego na rzucie prostokąta, nakrytego gontowym dachem łamanym. Na zapleczu znajduje się obszerne podwórze z zabytkowym, dwukondygnacyjnym lamusem. Przyziemie lamusa wykonane jest z kamienia, piętro posiada konstrukcję zrębową z gankiem. Budynek ten pokryty jest dachem czterospadowym.
Źródło: http://www.muzeum.tarnow.pl
Budynek muzeum, fot. Sylwia Lipska
Kolekcja romska. Powstała w 1979 roku, kiedy zorganizowano pierwszą w Polsce wystawę o tematyce romskiej. Od tego czasu tarnowskie muzeum posiada dział poświęcony historii i kulturze Romów. Obecna wystawa została otwarta w kwietniu 1990 roku z okazji odbywającego się w Serocku pod Warszawą IV Kongresu Romów i jest stałą ekspozycją historii i kultury Romów w Polsce, na tle ich dziejów europejskich. Na zapleczu muzeum urządzana jest sezonowo plenerowa ekspozycja złożona z wozów taborowych.
17 czerwca 2013 roku w Muzeum Etnograficznym została otwarta wystawa „Malowana Chata”, poświęcona unikatowej, malarskiej sztuce ludowej z Powiśla Dąbrowskiego.