Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 05 sierpnia 2013, 0:40:21
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Inne » Mofeta w Tyliczu

Mofeta w Tyliczu

Mofeta w Tyliczu to jedna z oryginalniszych atrakcji Małopolski. Niezwykłe wyziewy z głębi ziemi wydobywają sie poprzez kolorowe kręgi, a mineralna woda z każdego zn nich ma inny smak.

Mofeta

Mofeta to wyziew o temperaturze poniżej 100 °C, zawierający głównie dwutlenek węgla, bez większej obfitości pary wodnej. W Polsce zjawisko to można zaobserwować w okolicach SzczawnikaTylicza i Złockiego. Do niedawna największa mofeta w Polsce i położona była w Jastrzębiku nieopodal Muszyny. Tymczasem niedawno odkryto, że to w Tyliczu jest największa mofeta w Karpatach .

Mofeta w Tyliczu

Kręgi, każdy o średnicy i głębokości około 1 metra posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek (około 50). Smak wody mineralnej z każdego kęgu jest różny.  Mofety zostały otoczone kręgami w latach 50 w celu pozyskiwania dwutlenku węgla przy hodowli glonów służących jako pokarm dla zwierząt. Nieoficjalnie była to próba skumulowania białka na potrzeby stworzenia jedzenia dla kosmonautów. Ponieważ przedsięwzięcie miało być objęte tajemnicą po zakończeniu badań mofetę zasypano. 

W 2011 roku dokonano rekultywacji mofet. Zbudowano tu drewniany pomost przy mofecie i altankę, a historię miejsca opisano na tablicach.

Ciekawostki

- Nowe mofety w Tyliczu odkryto w związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem jednej  mofety.O kazało się że jest ich tu aż 11.

- Wzmianki o tylickiej mofecie odszukano można znaleźć dokumentach z XVI wieku. Wtedy wydano przwilej na pozyskiwanie żelaza leśnego, gdyż wraz z dziwnymi bąbelkami wypływała ochra, bardzo potrzebna dla dawnych hut. 

Materiał wideo

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: