Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 04 czerwca 2013, 14:07:42
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Mała Babia Góra

Mała Babia Góra

Mała Babia Góra zwana też Cylem to jeden z wierzchołków w masywie Babiej Góry. Ma 1517 metrów n.p.m. Rozciąga się z niego piękna panorama z Babią Górą i górami Beskidu Żywieckiego.

Mała Babia Góra jest 3 co do wysokości szczytem w całych polskich Beskidach (po Diablaku i Pilsku). Przez szczyt Małej Babiej Góry biegnie granica polsko-słowacka i dział wodny między zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Czarnego.

Wierzchołek Cyla jest trawiasty, dzięki temu roztacza się z niego szeroka panorama widokowa, podobna do tej z Diablaka. Obejmuje 3/4 horyzontu.  Dawniej cały grzbiet Babiej Góry z Cylem był wypasany, po utworzeniu Babiogórskiego Parku Narodowego wypas zniesiono, a trawiaste tereny stopniowo zarastają kosodrzewiną i lasem.


Na szlaku na Cyl, fot. Łukasz Kurbiel


Nazwa

Istnieją różne teorie co do pochodzenia nazwy Cyl. Albo to nazwa dzierżawcza pochodząca od nazwiska, albo od ludowego pochodzenia: mieszkańcy Zawoi nazywać go mieli Cylem, gdyż zimą w południe szczyt ten celuje w słońce.


Na szczycie, fot. Łukasz Kurbiel


Szlaki

szlak turystyczny zielony szlak turystyczny niebieski Z przełęczy Brona ok 20 minut, z Diablaka około 1.10 h. Z Tabakowego Siodła ok. 1 godziny.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: