Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 29 maja 2013, 15:44:51
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Magura Małastowska

Magura Małastowska

Magura Małastowska to szczyt w Beskidzie Niskim, o wysokości 813 metrów n.p.m. pomiędzy miejscowościami Małastów i Nowicy. Na jego szczycie znajduje sie schronisko PTTK, a na wschodnich zboczach ośrodek narciarski. Sam szczyt choć nie jest specjalnie atrakcyjny widokowo pozwala poczuć klimat Beskidu Niskiego. 

Geografia

Magura Małastowska leży w powiecie gorlickim między Nowicą od zachodu i Małastowem od wschodu. Schronisko PTTK im. prof. St. Gabriela wzniesiono na jednej z kilku kulminacji tej góry, na wysokości 740 metrów n.p.m. Sam szczyt jest zalesiony, u podnóży góry mają swe źródła 3 niewielkie rzeki, w tym Przysłup (dopływ Ropy).

Około 2 kilometrów na wschód od szczytu przez Przełęcz Małastowską przebiega droga wojewódzka nr 977 łącząca Gorlice z Konieczną i dalej ze Słowacją.

Przyroda

W miejscowości Przysłup u podnóża Magury Małastowskiej znajduje się najdalej w polskich Karpatach wysunięte na wschód stanowisko rzadkiego w Polsce gatunku rośliny – turzycy pchlej. 


Na szlaku, fot. Bartosz Twarowski


Historia

Na zboczach Magury Małastowskiej znajdują się pamiątki po przebiegającej jej zboczami podczas I wojny światowej linii frontu austriacko-rosyjskiego: okopy i cmentarze. W okolicy można zwiedzić cmentarze nr 58 i nr 59. Znajdują się one na południowym stoku Magury Małastowskiej oraz nr 60 na przełęczy.

Ciekawostki

- Na wschodnich zboczach Magury znajduje się ośrodek narciarski SkiPark Magura. W pobliżu schroniska znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego. Dla miłośników narciarstwa biegowego została utworzona 2,5 km trasa „Jagoda

- Wokół schroniska znajduje się kilka ciekawych miejsc. U podnóża Magury Małastowskiej leżą dwie położone obok siebie, malownicze wsie łemkowskie: Przysłup i Nowica. Znajdują się tam cerkwie grekokatolickie, jedna z 1756 r., druga z 1843r.

Szlaki

szlak turystyczny niebieski Siary – Magura Małastowska – Banica – Bacówka PTTK w Bartnem

szlak turystyczny zielony Szymbark – Magura Małastowska – Smerekowiec – Skwirtne

szlak turystyczny żółty Uście Gorlickie – Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: