Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 16 listopada 2012, 14:27:05
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co jeść? » Produkty tradycyjne » Lody nowotarskie

Lody nowotarskie

Historia lodów w Nowym Targu sięga połowy XX wieku, kiedy to produkcją zimnego deseru zajął się piekarz Franciszek Żarnecki. Jego lody "stały się legendą i były tak pyszne, że każdy kto przyjeżdżał do Nowego Targu je kupował"1. Aby spróbować lodów, ludzie zjeżdżali się z całego Podhala. 


Dawniej lody produkowano tylko latem i wykorzystywano do tego tylko naturalne produkty: świeże mleko, jaja oraz owoce truskawki i borówki. Masa lodowa powstawała z mleka i jajek, którą pasteryzowano do ponad 80 stopni C. Lody zawdzięczały swoją jednolitą, kremową konsystencję tylko i wyłącznie sile ludzkich rąk - lody kręcono ręcznie na korbę w baniaku obłożonym lodem. Wówczas nie posiadano instalacji chłodniczej i w lód zaopatrywano się zimą. Pochodzące z Dunajca duże bloki lodu przechowywano w piwnicy o grubych kamiennych ścianach. Później ten lód wykorzystywano do nabijania specjalnych pojemników w których mroziła się przygotowana masa lodowa. Lody podawano w waflach nakładane łopatką bądź łyżką z bukowego drewna. Produkcja nowotarskich lodów trwa nieprzerwanie od czasów F. Żarnieckiego. Tradycyjna receptura to ścisła tajemnica i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Każdego roku lody przyciągają do Nowego Targu rzesze ich miłośników


Obecnie lody występują w kilku smakach: śmietankowym, truskawkowym, jagodowym i kawowym. Podawane są w lekkim chrupiącym waflu.

Tradycyjne lody nowotarskie można nabyć w czterech lodziarniach na terenie miasta - u państwa Żarneckich, Jarkiewiczów i Lubieńskich. Są dostępne od maja do października. W kawiarence Deja Vue (należącej do państwa Lubieńskich) można ich kosztować przez cały rok.

Nowotarskie lodziarnie:
    - Żarnecka Karolina, Rynek 26;
    - Lubieńska Zofia, ul. Sokoła 11;
    - Klepacz Magdalena, Deja Vue, Rynek 25, Długa 64
    - Jarkiewicz Andrzej, ul. Kościuszki, Rynek 9

 

03.11.2008 lody nowotarskie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych
Źródło:
1 Beata Szkaradzińska, „Legendarne lody” (Dziennik Polski, 12.09.2006 r.)
 www.minrol.gov.pl/
 www.nowytarg.pl
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: