Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 17 lipca 2013, 8:57:46
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Krótka historia stylu, który miał zastąpić styl zakopiański - Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim

Krótka historia stylu, który miał zastąpić styl zakopiański - Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejny WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM w najbliższy czwartek 18 lipca o godz. 18 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba przy ul. Kościeliskiej 18. Spotkanie KRÓTKA HISTORIA STYLU, KTÓRY MIAŁ ZASTĄPIĆ STYL ZAKOPIAŃSKI poprowadzi dr Zbigniew Moździerz. 

Podczas spotkania omówiona zostanie geneza stylu dworkowego (zwanego też historyzmem lat 20.), jako drugiego stylu narodowego w Polsce, oraz jego rozwój w Zakopanem. Prezentacja poprzedzona zostanie zarysem rozwoju budownictwa i architektury Zakopanego, ze szczególnym podkreśleniem rozwoju i roli stylu zakopiańskiego, jako pierwszego polskiego stylu narodowego. Styl dworkowy, to ostatnie echa tzw. Narodowego Romantyzmu, który uważany był za faktyczny koniec architektury XIX w., torujący drogę stylowi międzynarodowemu, czyli funkcjonalizmowi. Dowiemy się, dlaczego historycy sztuki i architektury tak uważają, zapoznamy się z ważniejszymi obiektami reprezentujący ten nurt oraz sylwetkami architektów, którzy je projektowali (m.in. wille „Ela” i „Boryna” przy ul. Grunwaldzkiej, willa Koziańskich na Kozińcu, pensjonat „Radowid” przy ul. Sienkiewicza, pensjonat „Jasny Pałac” przy ul. Tetmajera i wiele innych).

Wstęp na spotkanie w cenie biletu ulgowego do Muzeum.

Willa Koziańskich na Kozińcu

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: