Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 03 grudnia 2012, 2:22:08
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Krakowskie szopki zawędrowały aż do Francji

Krakowskie szopki zawędrowały aż do Francji

1 grudnia 2012 r. odbyła się inauguracja wystawy szopek krakowskich w Bazylice Notre Dame de la Fourviere w Lyonie a dokonali tego Pani Renata Godyń – Swędzioł, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pan Wojciech Tyciński,  Konsul Generalny RP w Lyonie oraz Pan Gilles Malartre - Prezes Fundacji Fourviere zarządzającej Bazyliką.

Szopki będzie można ogląda przez cały okres przedświąteczny i świąteczny. Zaprezentowane zostały dwa modele szopek ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, będące reprezentacyjnym przykładem niezwykłego bogactwa oraz oryginalności tradycji, która już od XIX wieku trwa w stolicy Małopolski.

Ideą towarzyszącą prezentacji szopek krakowskich jest chęć przybliżenia francuskim odbiorcom, małopolskiego unikalnego dziedzictwa regionalnego, które nie ma żadnego odpowiednika w Europie i całym świecie.

Tradycja budowania szopek krakowskich, podobnie jak tradycyjne szopki związane z narodzinami Chrystusa i kultem żłóbka bożonarodzeniowego, wywodzi się tradycji franciszkańskiej. Wyrosły z przedstawień jasełek, które niegdyś odbywały się w kościołach, a z biegiem lat przybrały formę przedstawień ulicznych oraz obchodzenia z szopką domostw i śpiewania kolęd.

Wystawa zorganizowana została we współpracy Samorządu Województwa Małopolskiego z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie.


Więcej na www.malopolskie.pl/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: