Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 10 lutego 2014, 19:47:34
Autor: admin
Home » Menu Główne » Gdzie się bawić? » Teatry » Krakowska Opera Kameralna

Krakowska Opera Kameralna

Początki Krakowskiej Opery Kameralnej sięgają roku1991. Do 2000 roku, nie posiadając stałej siedziby, występuje gościnnie w kraju i za granicą, zarówno w naturalnych przestrzeniach, w których dawne utwory mogą funkcjonować w sposób najpełniejszy (zamki, pałace, wnętrza muzealne, historyczne plenery, kościoły), jak również we wnętrzach teatralnych.Krytyka pisała, „że to zapewne najbardziej wysublimowany i wyrafinowany estetycznie zespół teatralny Rzeczypospolitej gustujący w dobrym tonie muzyki, kostiumu, plastyki” (K. Marczyk).

18 marca 2000 roku następuje uroczyste otwarcie stałej siedziby teatru w zabytkowych wnętrzach kamienicy przy ulicy Miodowej 15 w Krakowie. Za odrestaurowanie budynku i powołanie w nim instytucji kulturalnej w 2002 roku Prezydent Miasta Krakowa przyznaje scenie tytuł Mecenasa Kultury Krakowa.
Przedsięwzięcie firmują postacie o ugruntowanej pozycji w świecie teatralnym: Jadwiga Leśniak Jankowska – aktorka, choreograf, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im L. Solskiego w Krakowie oraz Wacław Jankowski – reżyser.
Credo artystyczne: odkrywanie zapomnianych arcydzieł polskich i światowych, szacunek dla tradycji, dbałość o kunszt i precyzję wykonania. Oznacza to nie tylko sięganie po dawny repertuar, ale także odtwarzanie charakterystycznych dla danej epoki strojów, tańców, gestów, wykorzystywanie oryginalnych instrumentów.
Z niezwykłą rzetelnością traktuje się tu słowo zarówno śpiewane jak i mówione.
Artyści występujący na scenie KOK to starannie dobrany zespól instrumentalistów, śpiewaków, aktorów, tancerzy. Tu liczy się talent, elastyczność i gotowość do ciężkiej pracy. Wśród nich ważne miejsce zajmują studenci krakowskich uczelni artystycznych: Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Akademii Muzycznej, którzy wnosząc w mury teatru swą młodość i zapał, w zamian otrzymują możliwość debiutu i zdobywania doświadczenia na zawodowej scenie, w ambitnym repertuarze.
Założyciele teatru nie starają się schlebiać popularnym gustom. Zmuszają widza do wysiłku intelektualnego, który procentuje: prócz oddanej publiczności nagradzającej spektakle owacjami na stojąco, teatr przyciąga koneserów i budzi uznanie krytyki, która podkreśla walory artystyczne przedsięwzięć teatru przy ul. Miodowej i rolę, jaką odgrywa on w kulturze polskiej, wskrzeszając między innymi mało popularne dziś gatunki, jak np. misterium sceniczne, dygresyjna opera kameralna, rapsod muzyczny, udramatyzowane oratorium.

Sprzedaż biletów:

Od poniedziałku do piątku w siedzibie Krakowskiej Opery Kameralnej, ul. Miodowa 15, w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w dniu spektaklu, płatność w kasie tylko gotówka,

 tel. 12 430 66 06. 

Rezerwacja biletów: opera@kok.art.pl

Strona internetowa: www.kok.art.pl 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







Adres: Kraków, ul. Miodowa 15

Telefon: +48 12 430 66 06

www: www.kok.art.pl

E-mail: opera@kok.art.pl

Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

Tagi: teatry
 Zobacz jeszcze na: