Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 28 grudnia 2012, 5:34:20
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Kraków: rezerwat przyrody "Panieńskie Skały"

Kraków: rezerwat przyrody "Panieńskie Skały"

Rezerwat przyrody Panieńskie Skały to jeden z przyrodniczych zakatków Krakowa w Lasku Wolskim w zachodniej części miasta. Bardzo łatwo dostępny jest celem spacerów lub trasą prowadzącą na Kopiec Piłsudskiego. Rezerwat chroni przede wszystkim wapienne skały o róznych kształtach. 

Fakty

Rezerwat ma charakter leśny i krajobrazowy. Ma powierzchnię 6,41 ha. Został założony w 1953 roku. Znajduje się w zachodniej części Krakowa, w północnej części Pasma Sowińca na terenie Lasu Wolskiego, od strony Woli Justowskiej. Tereny te wchodzą w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Obszar chroniony

Rezerwat chroni dolną część  wąwozu zwanego Wolskim Dołem. Wąwóz w górnej części ma lessowy charakter, w dolnej jest skalisty. I to właśnie dolna część jest najatrakcyjniejsza częścią wąwozu, chronioną rezerwatem. Wąwóz ma tam strome ściany o wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Jego dnem prowadzi ścieżka zwana chodnikiem Grabowskiego, autora pierwszego przewodnika po Krakowie i okolicach. 

Wapienne skały pochodzą z okresu górnej jury i tworzą w Wolskim Dole bramę.

Geologia

Wolski Dół to holoceńska dolina o stromych zboczach i płaskim dnie z wąska terasą zbudowaną z białego żwiru i ostrego gruzu skalnego oraz żółtawego mułu lessowego powstałych w wyniku erozji skałek i gleby. Podczas większych wezbrań w dolince pojawia się ciek wodny powodujący podcinanie terasy i tworzenie się koryta. Ta młoda dolinka ma strome ale niskie zbocza sięgające kilkunastu metrów wysokości jednak jest ona niejako umieszczona w większej - starszej dolinie. Zbocza tej starszej i zarazem większej doliny powstałej w czasie ostatniego zlodowacenia są bardziej łagodne i częściowo są widoczne ponad stokami dolinki młodszej, która powstała w wyniku nagromadzenia surowca skalnego i mułu w starej dolinie.

Przyroda

Rezerwat porasta las bukowy z domieszką dębu, sosny, grabu i jaworu. Drzewostan jest tu chroniony już od 1917 roku. Dzięki temu uchowały się bardzo stare okazy kwitnącego bluszczu pospolitego (który kwitnie dopiero po kilkudziesięciu latach życia). W runie leśnym wiosną zakwitają m.in: zdrojówka rutewkowata, zawilec gajowy, szczyr trwały, śledziennica skrętolistna, kokorycz pełna, fiołek Rivina, miodunka ćma, przylaszczka pospolita. Występuje też kopytnik pospolity, konwalia majowa, a nawet rzadki wawrzynek wilczełyko.


Rezerwat Panieńskie Skały, fot. Bartosz Twarowski


Okolica

Ponieważ rezerwat znajduje się w Lasku Wolskim otocza go dużo atrakcji. 

W bliskiej odległości od rezerwatu znajdują się m.in. krakowskie zoo i kopiec Piłsudskiego

W pobliżu rezerwatu znajdował się też drewniany kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, w którym nakręcono ostatnią scenę "Potopu" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Obiekt został podpalony i spłonął w 2002 roku.

Szlaki

- żółty. Od Alei Kasztanowej na Woli Justowskiej poprzez rezerwat przyrody, a następnie na wzniesienie Lasku Wolskiego, do skrzyżowania ze szlakiem łączącym ZOO z Sowińcem. Czas przejścia kilkadziesiąt minut.

Ciekawostki

- Nazwę rezerwatu Panieńskie Skały spopularyzował Ambroży Grabowski w 1822 roku. Wcześniej miejsce nazywano też Wolskimi Skałami lub Przygrzybem.  Nazwa skał pochodzi od zakonnic z niedalekiego Klasztoru Norbertanek na Salwatorze, które schroniły się w tych okolicach podczas inwazji Tatarów w 1241 roku.

-  Według legendy, zakonnice zostały cudownie ocalone od hańby i śmierci, gdyż skałki zamknęły się za nimi, chroniąc je przed napastnikami. W miejscu cudu stoi dziś figura Matki Boskiej. Według innej wersji skały zapadły się pod Tatarami chroniąc zakonnice.

- Las bukowy w rezerwacie jest najstarszy w całym Lasku Wolskim. Większość drzew ma ok. 140-160 lat.

Zobacz również

Zakrzówek Skałki Twardowskiego Łąki Nowohuckie

 Źródła:

- http://dziedzictwo.ekai.pl/text.show?id=4180

- Wikipedia

- http://www.it-jura.pl/pl/rezerwat.php?go=paniensk

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: