Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: niedziela, 17 marca 2013, 17:44:08
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Kraków: rezerwat przyrody Bonarka

Kraków: rezerwat przyrody Bonarka

Rezerwat przyrody Bonarka to jeden z 5 rezerwatów na terenie Krakowa i jedno z ciekawszych miejsc na terenie dzielnicy Podgórze. Wraz z okolicznymi terenami zielonymi miejsce to należy do najważniejszych punktów na mapie przyrodniczej miasta. Mimo łatwego dojazdu, miejsce to wciąż czeka na odkrycie przez krakowian i przyjezdnych.

Rezerwat

Bonarka to rezerwat przyrody nieożywionej. Rezerwat utworzony został w 1961 roku. Ochronie podlegają tu ciekawe struktury i utwory geologiczne. Zostały one odsłonięte przy okazji wydobycia skał marglowych w nieczynnym już dziś kamieniołomie. Odsłonięcia dotyczą skał jurajskich, kredowych i trzeciorzędowych. Można tu zobaczyć m.in. erozyjne dno morza górno-kredowego i progi uskokowe przecinające powierzchnią abrazyjną

Ponieważ kiedyś obszar ten, jak i całego Krakowa pokrywało morze, w rezerwacie można też zaobserwować  ślady pozostawione przez morskie zwierzęta w skałach. Zainteresowani mogą oglądać tutaj w naturalnych warunkach ślady życia morskich ślimaków, małżów i jeżowców.

Ten niewielki rezerwat powstał w celach edukacyjnych i naukowych. Przebiega przez niego ścieżka dydaktyczna wytyczona dla potrzeb turystów.


Obszar rezerwatu, fot. Bartosz Twarowski


Okolica

W najbliższym sąsiedztwie rezerwatu znajdują się: kopiec Krakusa, cmentarz Podgórski, kamieniołom Liban i teren dawnego obozu koncentracyjnego Plaszow. Tuż obok rezerwatu znajduje się monumentalny pomnik ofiar faszyzmu.

 

Zobacz również

Zakrzówek Skałki Twardowskiego Łąki Nowohuckie

 

Źródła:

- Wikipedia

- http://www.podgórze.pl/rezerwat-bonarka/

- http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/23860,krakow-rezerwat-przyrody-nieozywionej-bonarka.html

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: