Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 07 maja 2013, 20:02:36
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół w Zatorze

Kościół w Zatorze

Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Wojciecha i Jerzego to położony obok zatorskiego niezwykły obiekt sakralny sięgający historią XIII wieku. Choć kościół był wielokrotnie przebudowywany wciąż jest niezwykłym przykładem  bardzo długiej historii Zatora oraz historycznej rangi tego miasteczka.

Historia

Pierwszy kościół w Zatorze powstał w XIII wieku. Wzmiankowano go po raz pierwszy w 1282 roku. W jego miejscu powstał kościół parafialny, gotycki pod wezwaniem św. Wojciecha i Jerzego. Kościół powstał w stylu romańskim z cegły i łamanego kamienia. konsekrowano go w 1393 roku. Z zachowanych dokumentów wynika, że już w XV wieku przy kościele parafialnym istniała szkoła parafialna.

Obecny kościół wybudowany został w okresie gotyku. Był potem wielokrotnie zmieniany i przebudowywany.

Z początkiem XIX wieku pod częścią nawy bocznej w podziemiach kościoła wybudowane zostały krypty, których kilka odkryto podczas gruntownej przebudowy w latach 50-tych XX wieku.

W latach 50-tych kościół został gruntownie wyremontowany. Zlikwidowano podział nawy z 1766r, oraz neogotycką kruchtę. Niestety zlikwidowano także 8 cennych bocznych ołtarzy, rzeźbionych, polichromowanych i złoconych. Pod starym tynkiem w nawie południowej odkryto fragmenty polichromii z XVIII wieku, ze scenami z Męki Pańskiej. W latach 1968-1973 odtworzono wszystkie okna gotyckie, wykonano także portal wejściowy. Renowacji poddano także prezbiterium, gdzie znajdowało się wspaniałe gotyckie sklepienie. Odnowiony został ołtarz renesansowy pochodzący z katedry wawelskiej z 1521 roku. Ołtarz główny kościoła jest w stylu neogotyckim, zbudowany z piaskowca pińczowskiego ufundowany przez hr. Natalię Potocką w 1886 roku, córkę Maurycego Potockiego.

W latach 90-tych prace konserwatorskie kontynuowano zwłaszcza przy wieży i ścianach kościoła.  W 1998 roku zrobiono podwójne okna w prezbiterium, założono też nowe witraże.



 Architektura

Z zewnątrz bryła kościoła ma kształt nieregularny. Zbudowany został z cegły, różnie wypalanej. Dolna część murów jest z kamienia łamanego, a w szczegółach architektonicznych zastosowano kamień ciosowy. W dolnej części kamienny cokół. Korpus kościoła jest trzynawowy, halowy. Zbudowany jest na planie krzyża.

Prezbiterium jest trójprzęsłowe. Od strony północnej znajduje się piętrowa zakrystia. Przy nawie znajdowały się 2 kruchty. Prezbiterium było sklepione krzyżowo na ceglanych żebrach, profilowanych, wspartych na wspornikach architektonicznych w postaci ostrołukowej tęczy. Ściany w górnej części prezbiterium wybudowane są z cegły, w dolnej z kamienia. Do początku XX wieku podział wnętrza korpusu był w formie arkad filarowych otwierających nawę główną do naw bocznych.


Wnętrze


 Na uwagę zasługuje chrzcielnica. Pochodzi z 1462 roku i jest jednym z najstarszych zabytków kościoła. Ufundowana  przez księcia Wacława, odlana została z brązu. Na niej znajduje się postać księcia Wacława trzymającego w ręku chorągiew Księstwa Zatorskiego i tarczę z piastowskim orłem.

W grobach pod kościołem pochowani są byli właściciele Zatora: gen. Stanisław Dunin-Wąsowicz, Anna z Tyszkiewiczów Wąsowiczowi, oraz Maurycy i Ludwika Potoccy, oraz inni dziedzice sąsiadującego zamku.

Źródła:

- Wikipedia

http://www.zator.diecezja.pl/

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/9503,zator-kosciol-sw--sw--wojciecha-i-jerzego.html

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







Adres: Pl. Kościuszki 3, Zator

Telefon: (33) 841-22-21

www: http://www.zator.diecezja.pl/

 

 Zobacz jeszcze na: