Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 24 maja 2013, 13:23:37
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół św. Trójcy w Tarnowie

Kościół św. Trójcy w Tarnowie

Kościół pw. Św. Trójcy w Tarnowie zwany też kościołem na Terlikówce to drewniana budowla, która powstała w XVI wieku, wówczas we wsi Terlików. Dziś to już część Tarnowa. W ołtarzu kościoła znajduje się obraz Trójcy Świętej namalowany ok. roku 1600. 

Historia

Kościół wzniesiono w latach 1595 - 1597 w ówczesnej podtarnowskiej wsi Terlików z inicjatywy księdza Łukasza Godzinki, seniora wikariuszy kolegiaty tarnowskiej. Konsekracji kościoła dokonał w 1597 roku biskup krakowski kardynał Jerzy Radziwiłł.

Kościół został gruntownie odnowiony w latach 1857 - 1858, staraniem proboszcza parafii katedralnej ks. Michała Króla, przy pomocy finansowej księcia Władysława Sanguszki. W grudniu 1995 roku ustanowiono przy kościele odrębną parafię, wydzielając ją z parafii katedralnej.

Architektura

Późnogotycki, drewniany, orientowany kościół konstrukcji zrębowej z niewysoką barokową wieżą z ośmioboczną latarnią nakrytą baniastym hełmem. Kościół jest jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, przy którym od północy znajduje się zakrystia a od południa nowy przedsionek. Od zachodu jest wieża konstrukcji słupowej, z kruchtą w przyziemiu, nakryta hełmem baniastym z ośmioboczną latarnią. Wnętrze nakryte jest stropami płaskimi. Chór muzyczny wsparty jest na słupach z początku XIX wieku. W późnorenesansowym ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Trójcę Świętą w typie ikonograficznym zwanym Tronem Łaski, malowany na desce ok. 1600 roku.

Msze Święte

6:30, 8:00, 9:30, 10:45, 12:00, 18:00 (17:00 czas zimowy).

Ciekawostki

W depozycie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie znajdują się skrzydła późnogotyckiego tryptyku z 1. połowy XVI wieku, ze scenami z życia Chrystusa.

Źródła:

http://www.tarnow_terlikowka.diecezja.tarnow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=30

http://tarnow-miasto.prv.pl/k_tr.html

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: 33-100 Tarnów ul. Tuchowska 5

Telefon: 14-626-88-85

www: http://www.tarnow_terlikowka.diecezja.tarnow.pl/

E-mail: tarnow_terlikowka@diecezja.tarnow.pl

 

 Zobacz jeszcze na: