Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: sobota, 04 maja 2013, 23:35:12
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół św. Marcina w Porębie Dzierżnej

Kościół św. Marcina w Porębie Dzierżnej

Kościół pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej jest mało znanym zabytkiem. Według danych historycznych drewniana bryła części kościoła pochodzi z 1766 roku, zaś część murowana została dobudowana w 1870 roku. W XIX i XX wieku przeprowadzano prace remontowe. Ostatnie prace konserwatorskie i budowlane prowadzone były w 1974 roku.

Bryłę kościoła pw. św. Marcina tworzą trzy obszary. Prezbiterium i nawa mają drewnianą konstrukcję zrębową. Od strony zachodniej nawa została przedłużona w XIXw o murowaną część niemal tej samej długości co jednonawowy drewniany korpus kościoła. Całość przykryta jest dwuspadowym dachem kryty gontem. W środkowej części, na poszerzeniu prezbiterium i nawy, znajduje się wieżyczka na sygnaturkę pokryta blachą. Od północnej strony, do ściany prezbiterium przylega integralnie związana z bryłą kościołą zakrystia. Od strony południowej do drewnianej części kościółka przylega niewielka kruchta.

Wnętrze kościła jest głównie późnobarokowe - ołtarze i inne obiekty kultu sakralnego. Wyjątkowo interesująca jest chrzcielnica z 1587 roku.

Onok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica. Pochodzi z okresu powstania kościoła (XVIII w.) Przy kościele znajduje się również figura św. Marcina.

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 11.00, 15.00

W dni powszednie: 18.00 (zimą 17.00)

Wirtualny spacer:

 

źródła: www.wolbrom.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: