Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 24 lipca 2012, 4:45:45
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej

Kościół wzniesiony został ok. 1500 r., pod koniec XVI w. dobudowana do niego została wieża, a później podcienia. Począwszy od połowy XIX w. binarowska świątynia znalazła się w kręgu zainteresowań podróżników i artystów. Rysowali ją m.in. S. Wyspiański i J. Mehoffer. W 1908 r. pokryto ją blachą, co ujemnie odbiło się na jej zewnętrznym wyglądzie. Przywracanie dawnego gontowego pokrycia zakończono dopiero w 2008 r. W 2003 r. świątynia została wpisana na listę UNESCO.

Kościół składa się z nawy i przylegającej do niej Kaplicy Aniołów Stróżów, prezbiterium oraz wieży zwieńczonej ostrosłupowym hełmem. Dachy, jak i ściany świątyni pobite są gontem, co dodaje jej malowniczej harmonii.

Wnętrze świątyni oczarowuje przede wszystkim dekoracją malarską pokrywającą szczelnie ściany i sufit. Pochodzi ona z różnych okresów, najstarsze są zdobienia sufitu nawyi prezbiterium z początku XVI w., wykonane za pomocą specjalnych szablonów. Polichromia ścian nawy i prezbiterium pochodzi z poł. XVII w. W prezbiterium w dwóch rzędach przedstawiono cykl 21 scen Męki Pańskiej, w nawie warto zwrócić uwagę na malowidła Sąd Ostateczny (ściana północna) oraz Nauka dobrego umierania i Rozdroża życia ludzkiego (ściana południowa). Do najcenniejszych elementów wyposażenia świątyni należy rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz płaskorzeźby św. Barbary, św. Katarzyny, św. Doroty i św. Małgorzaty pochodzące z końca XIV w., eksponowane w nowym ołtarzu umieszczonym na ścianie nawy, a także rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 2. ćw. XV w. umieszczona w ołtarzu głównym. Z doby gotyku pochodzi również kamienna chrzcielnica. Reszta wyposażenia świątyni pochodzi głównie z XVII w. – ołtarz główny, ambona, konfesjonały, ławki w Kaplicy Aniołów Stróżów, figury na belce tęczy. Obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica z dzwonem z XV w.

 

Msze św. w niedzielę: 7.30, 9.00, 11.00

Tel. do parafii: 013 44 76 396

Źródło: http://www.drewniana.malopolska.pl/

 

Informacje o Szlaku Architektury Drewnianej 

Zapraszamy do zapoznania się z opisami innych drewnianych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO:

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim

Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej

oraz upiększenia sobie pulpitu tapetą z cerkiewią w Kwiatoniu-> tapeta

 

Szczegółowy obiektów znajduje się na stronie http://www.drewniana.malopolska.pl/

 

Fot. Wikimedia Commons

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: gorlicki
 Zobacz jeszcze na: