Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 08 października 2012, 15:14:58
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Lipnicka świątynia jest jedną z najstarszych i najcenniejszych drewnianych budowli sakralnych Małopolski. Zbudowana została pod koniec XV w. Chwile grozy mieszkańcy Lipnicy przeżyli w 1997 r., kiedy to płynąca nieopodal kościółka niepozorna rzeka Uszwica wylała, naruszając fundamenty budowli. Świątynię uratowano, przywiązując ją linami do rosnącego w pobliżu starego dębu. W 2003 r. kościół został wpisany na listę UNESCO.

Kościół składa się z nawy i prezbiterium nakrytych wspólnym dachem, pokrytym gontem. Gont pokrywa również zadaszenia obiegających świątynię otwartych podcieni tzw. soboty oraz ściany ponad nimi. Wyjątek stanowi zachodnia ściana oszalowana deskami. Romantyczności świątyni dodaje rosnący obok potężny dąb oraz rozsiane wokół stare cmentarne mogiły.

Wnętrze kościoła przyciąga przede wszystkim dekoracją malarską ścian i stropów. Najstarsza jest dekoracja sufitów w prezbiterium (koniec XV w.) oraz w nawie (XVI w.) Wykonano ją za pomocą specjalnych szablonów zwanych patronami. Na ścianach prezbiterium artysta ukazał sceny: Ostatniej Wieczerzy, Sądu Ostatecznego i Ukrzyżowania. Warto również zwrócić uwagę na sceny Męki Pańskiej na północnej ścianie nawy oraz Dekalog zdobiący parapet chóru muzycznego.

Do niedawna wnętrze świątyni zdobiły 3 gotyckie ołtarze – główny św. Leonarda z początku XVI w. Adoracji Dzieciątka Jezus z końca XV w. i św. Mikołaja z ok. 1525 r. Ołtarze te po kradzieży w 1992 r. zostały umieszczone w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. W kościele możemy podziwiać ich kopie. Reszta wyposażenia jest głównie barokowa – ambona, obrazy, świeczniki. Do ciekawszych elementów wyposażenia należy rzadki instrument muzyczny – pozytyw szkatulny pochodzący z początku XVII w. Pod posadzką nawy znajduje się krypta grobowa rodziny Ledóchowskich, a za ołtarzem budzący fascynację przeszłością tzw. Słup Światowida.

W Lipnicy warto również zwiedzić rynek z drewnianymi domami wspartymi na charakterystycznych słupach, gotycki kościół św. Andrzeja Ap. z 1364 r. i barokowy św. Szymona z Lipnicy z 1648 r. Lipnicki rynek szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w czasie Niedzieli Palmowej, kiedy zdobią go przepiękne palmy o wysokości nawet ponad 30 m.

 

Msze św. w czasie wakacji w niedzielę o godz. 16.00 oraz wiele okazjonalnych: ślubne, pogrzebowe, dla grup.

Tel. do parafii: 014 68 52 601, 0 698 641 445

Źródło: http://www.drewniana.malopolska.pl/

 

Informacje o Szlaku Architektury Drewnianej 

Zapraszamy do zapoznania się z opisami innych drewnianych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO:

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim

Kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej

oraz upiększenia sobie pulpitu tapetą z cerkiewią w Kwiatoniu-> tapeta

 

Szczegółowy obiektów znajduje się na stronie http://www.drewniana.malopolska.pl/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: bochenski
 Zobacz jeszcze na: