Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 12 listopada 2012, 18:12:03
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Nowym Wiśniczu

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Nowym Wiśniczu

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, choć pozostający w cieniu zamku ma XVII - wieczne pochodzenie. Jest też najbardziej okazałym zabytkiem w centrum Nowego Wiśnicza, a co za tym idzie obowiązkowym punktem programu dla zwiedzających miasto.

Historia

Zachowana do dzisiaj w prawie niezmienionym kształcie wczesnobarokowa architektura kościoła jest dziełem włoskiego architekta Macieja Trapoli, sprowadzonego przez magnata Stanisława Lubomirskiego do miasta około 1615 roku. W 1620 roku w miejscu drewnianej świątyni wzniesiono murowany kościół. Równolegle z kościołem powstała plebania. Poświęcone świątyni odbyło się dopiero w 1647 roku.

W lipcu 1863 roku, wybuchł pożar, który zniszczył drewnianą zabudowę miasta. Zniszczył się również kościół: dach oraz barokowe hełmy parzystych wież w fasadzie. Oryginalnego kształtu zwieńczenia wież nie odtworzono.

W latach 1905 oraz 1959-1965 przeprowadzono gruntowne remonty kościoła, a blask świątynia odzyskała w latach 1986-2007, gdy przeprowadzono prace konserwatorsko-remontowe, zarówno przy kościele, jak i w całym jego zabytkowym otoczeniu.


Wnętrze kościoła, fot. Bartosz Twarowski


Architektura

Kościół jest orientowany, ma długą nawę z węższym prezbiterium. Od północy wzniesiono przyprezbiterialną kaplicę Mariacką, a od południa zakrystię. 

Wnętrze kościoła stanowi unowocześnioną wersję tradycyjnego modelu jednonawowego. Obszerna nawa pozbawiona jest podziałów i nakryta sklepieniem kolebkowym, a krótkie, półokrągło zamknięte prezbiterium jest konchowe. W sklepieniu przepruto wysokie owale okien, podobnie jak w kościołach: Kamedułów na podkrakowskich Bielanach i karmelickim w Wiśniczu. W głównym ołtarzu — między wizerunkami św. Stanisława i św. Wojciecha znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Ten typ wizerunku wiąże się ze zwycięstwami w wojnach z Tatarami i Turkami. W nawie głównej znajdują się cztery ołtarze boczne: Matki Bożej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ukrzyżowania Pana Jezusa oraz św. Józefa. Mosiężna chrzcielnica z pultami mogła być dziełem warsztatu odlewającego działa w zamku wiśnickim. Drewniane tabernakulum w ołtarzu głównym, w formie złoconej, kopułowej kaplicy na rzucie kwadratu, o ściętych narożach, powstało przed 1630 r. Jest dziełem wczesnobarokowej snycerki. Na szerokiej arkadzie, nad wejściem wsparto chór muzyczny, o wysuniętych skrzydłach, na drewnianych konsolach, powiązany konfesjonałami i ławkami ma XVII wieczne pochodzenie.

Plebania

Obok kościoła znajduje się budynek plebanii wybudowany w tym czasie co kościół. Budynek jest murowany, z użyciem cegły, otynkowany i piętrowy. Wystawiono go na planie prostokąta. Dwuspadowy dach pokryty jest dachówką ceramiczną. Od strony południowej plebania posiada otwartą, dwukondygnacyjną loggię.

Msze Swięte

Niedziela: 6.30, 7.45, 9.00 (w każdą II i IV niedzielę miesiąca),  10.00 (w kaplicy w Połomiu Dużym),  11.00, 15.00 (w okresie Wielkiego Postu najpierw Gorzkie Żale, a po nich Msza święta),  17.00

Źródła:

http://parafiawisnicz.pl/

http://www.nw.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1172

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Plac Kościelny 2, 32-720 Nowy Wiśnicz

Telefon: 14 612 85 45

www: http://parafiawisnicz.pl/

 

 Zobacz jeszcze na: